czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 lutego 2013
  • wyświetleń: 4733

Złapani w sieć dzięki proboszczowi

Gdyby tytuł artykułu brzmiał np. "Jasio rozbił szybę piłką", to zapewne większość pomyślałaby, że opowieść tyczyć będzie jakiegoś kiepskiego, przyszłego adepta piłki kopanej, który zamiast w okienko bramki trafił w okno sąsiada. Stereotyp myślenia. A równie dobrze może chodzić o to, że stolarz pan Jasio, tak niefortunnie odwrócił się z piłką do drewna obok drzwi z szybą, ze rozbił szybę w tychże.

seniorzy, plakat
Bezpłatne spotkania z komputerem i siecią odbywać się będą w Liceum Ogólnokształcącym (ul. Konopnickiej 9) w środy o 15-tej oraz w ZS Ligota (ul. Bielska 17) w piątki o 15.30.


Proboszcz też nie zasadził się na złodziei w kościele z rybacką siecią, ani też nie pomógł złapać kłusowników (nic przynajmniej o tym piszącemu nie wiadomo). Stereotyp myślenia jednak działa.

Podobnie jak inny stereotyp, powtarzana "prawda" przez wielu seniorów, że komputer i internet to albo "samo zło", albo "i tak mi to do niczego się nie przyda", albo "etam, ja to już za stara(y) jestem". Jedno i drugie, a zwłaszcza trzecie niekoniecznie prawdziwe, ale ...stereotyp działa. Mało tego - ci, którzy powtarzają te "prawdy" - święcie w nie wierzą.

Właśnie by może coś spróbować zmienić, po "kolędowej" rozmowie z plebanem, doszliśmy do wniosku, że może czcigodny ksiądz proboszcz zechce swoim autorytetem wesprzeć akcję bezpłatnych zajęć z obsługi komputera i internetu dla osób 50+.

Jako, że sporo z nich to m.in. parafianie kościoła na Lesisku (NMP), a zajęcia dla "starszaków" mają odbywać się w nieodległym LO, więc proboszcz chętnie zgodził się poprzeć tę akcję. To rozumne podejście, choćby i z punktu widzenia dbałości o parafian. Przecież nie po to kościół/parafia ma swoją stronę WWW i nie po to tam treści i ogłoszenia umieszczają, by miało to służyć jako. I tak nie służy. Bo jak ksiądz oznajmił, od sierpnia do stycznia mieli ponad milion wejść. Nawet np. z Boliwii. Zatem - nowych internautów (a dlaczego nie seniorów!) - śmiało może przybywać.

Czy ich przybędzie jako skutek działań - spotkań tzw. latarników z wykluczonymi cyfrowo seniorami (osoby 45/50+) to się zobaczy. To, że spotkania są darmowe dla "starszaków" to jedno. To, że trzeba się tylko zgłosić i chcieć to drugie, ale ...może nie wystarczyć. Kluczowe jest bowiem to ostatnie - "chcieć". I niestety tyczy nie tylko seniorów, ale to temat na odrębny artykuł.

Jako, że tekstu tego nie czytają z oczywistych powodów główni zainteresowani, zwracam się do Was, internauci - czytelnicy czecho.pl. Nie napiszę "wyrzućcie babcię z domu", bo ktoś nie daj Bóg mógłby dosłownie zrozumieć ten apel. Zaproponujcie jednak bliskim "starszakom" chwilowe opuszczenie mieszkania i - by może spróbowali.

Nie będziemy ich męczyć, uczyć Worda, Power Pointa, ani prowadzić kursu tebele przestawne w xls. Chcemy im pokazać jak zrobić pierwsze kroki. Jak uporać się z myszką i klawiaturą oraz pokazać jakie korzyści mogą osiągnąć, gdy "zaprzyjaźnią się ciut z komputerem i siecią".

Nawet jak tylko nauczą się kilku prostych gier, to może okazać się, że dla nich to będzie sporo. Choćby z powodu oderwania się od myśli o wszystkich nieszczęściach świata, czy, że to i tamto boli (a jak się długo myśli, że boli, to ...boli). Albo, że ten a tamten, to ostatni zbereźnik w mieście, gminie czy osiedlu. No bo co z tego senior ma? Ano tyle, że się (z)denerwuje i tym przejmuje. A z martwienia się problemem (jeśli to problem) sam problem się nie rozwiązuje. Na razie małym problemem jest by senior zechciał przyjść i spróbować.

Spotkania z komputerem i siecią odbywać się będą w LO (ul. Konopnickiej 9) w środy o 15-tej oraz w ZS Ligota (ul. Bielska 17) w piątki o 15.30.

Koniecznie wcześniej trzeba zgłosić się pod numer 799 174 919 (wystarczy zadzwonić i odłożyć słuchawkę - oddzwonimy), bo chcemy zapewnić każdemu dostęp do klawiatury, myszki i komputera.

Zatem może niekoniecznie wyganiajcie babcię z domu, ale wytłumaczcie, że warto spróbować. I nie obawiajcie się, że potem nie będzie chcieć oddać Waszego komputera. Przewidujemy to i mamy w zanadrzu plan, jak to zrobić, by może i Wam przynieść jakąś korzyść z tego.

Zatem ...z góry dziękuję za przekonanie "starszaka".

Pozdrawiam, Latarnik Wiesław Gliniak

-----

Więcej o tym ogólnopolskim projekcie na: www.latarnicy.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.