czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 lutego 2013
  • wyświetleń: 4596

Zabawy z ciekłym azotem w szkole

7 lutego w placówkach edukacyjnych na terenie Czechowic-Dziedzic odbyły się nietypowe pokazy, popularyzujące naukę poprzez zabawę i eksperyment.

W ramach realizacji projektu Interblok w trzech placówkach oświatowych - Przedszkolu Publicznym nr 6, Gimnazjum Publicznym nr 1 oraz Gimnazjum Publicznym nr 3 w Czechowcach-Dziedzicach - odbyły się warsztaty populularyzujące naukę poprzez zabawę i eksperyment.

W zabawie z nauką brali udział gospodarze inicjatywy - włodarze gminy -zastępca burmistrza Maciej Kołoczek, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz nauczyciele wraz ze swoimi podopiecznymi ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkolaki.

Zabawy z ciekłym azotem w szkole · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Pokazy zostały przeprowadzone przez animatorów z Beskidzkiego Centrum Naukowego Naukotechnika w Świnnej i składały się z szeregu wykonywanych po sobie doświadczeń, przy użyciu odpowiednich rekwizytów. Głównym bohaterem pokazów był ciekły azot.

Eksperymenty z użyciem tej cieczy, która w temperaturze pokojowej ma temperaturę -195 °C, okazały się bardzo efektowne - azot wylany na dowolną powierzchnię przez cały czas wrze i odparowuje tworząc ogromne obłoki gęstego dymu.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.