czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 lutego 2013
  • 18 lutego 2013
  • wyświetleń: 3293

Trwają badania Zapory

Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i samorządów podpisali porozumienie o współpracy w zakresie korzystania z wyników uzyskanych podczas badań Zbiornika Goczałkowickiego i jego otoczenia.

Reklama

Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego prowadzili rozmowy z władzami Czechowic-Dziedzic, Goczałkowic- Zdroju, Pszczyny, Chybia i Strumienia, a także starostwa pszczyńskiego.

- Podpisane porozumienie daje samorządowcom rzecz dla nich bezcenną - informację. Najważniejsze, by pogodzić racje wszystkich stron i zadbać o zrównoważony rozwój tego terenu - mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Marian Błachut.

Zbiornik ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu w wodę 3,5 mln mieszkańców Górnego Śląska, Zagłębia, okolic Rybnika, Bielska-Białej i zachodniej części Małopolski.

- Najważniejsze, by jakość wody w zbiorniku była jak najlepsza, wtedy koszty jej uzdatniania są niższe. Głównym celem projektu jest rozwiązanie problemu obniżania się potencjału ekologicznego i funkcjonalnego zbiorników zaporowych w wyniku ich starzenia się i presji wynikających z zagospodarowania przestrzennego obszaru zlewni - dodaje burmistrz Marian Błachut.

Badania zbiornika mają potrwać do 2014 r. Naukowcy zakończyli dotychczas realizację dwóch z dziewięciu zaplanowanych zadań badawczych: analizę danych archiwalnych i monitoring badawczy. Na podstawie wyników badań i scenariuszy gospodarki wodnej jest opracowywany numeryczny model zbiornika zaporowego. Umożliwi bieżącą ocenę stanu zbiornika oraz symulowanie i prognozowanie jego zmian.

Projekt - w ramach którego trwają badania - dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

nan / czecho.pl

źródło: Protokół Nr XXXIII/13

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.