czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 8 marca 2013
  • 16 marca 2013
  • wyświetleń: 23623

TV: Znamy nowe stawki za śmieci

Po czterodniowej przerwie wznowiono obrady sesji Rady Miejskiej. Tym razem czechowiccy radni doszli do porozumienia i uchwalili nowe "śmieciowe" stawki, które zaczną obowiązywać w drugiej połowie 2013 roku.

rada miejska
Burmistrzowi udało się przekonać radnych do swoich wyliczeń · fot. ab / czecho.pl


Stawki miały zostać uchwalone już 7 marca, jednak kilkugodzinna dyskusja nie przyniosła rozstrzygnięcia i przerwano obrady. Sesję wznowiono we wtorek 12 marca. Dzień wcześniej zebrała się Komisja Budżetu i Finansów, która przeanalizowała proponowane przez burmistrza stawki.

Tym razem radni i burmistrz doszli do porozumienia. Przyjęto projekt uchwały, który zakłada opłatę 9 złotych za odpady segregowane oraz 16 złotych za odpady niesegregowane.

- W najbliższej przyszłości planujemy również wprowadzić ulgi dla rodzin, które mają więcej niż trójkę dzieci - zapowiedział burmistrz Marian Błachut.

Więcej w naszym materiale filmowym.---

Artykuł z 8 marca 2013 roku:

Przez kilka godzin czechowiccy radni debatowali nad nowymi stawkami opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Po burzliwej dyskusji między burmistrzem a prezesem Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zdezorientowani radni przerwali obrady.

Głównym tematem czwartkowej sesji był tzw. pakiet śmieciowy. Radni mieli uchwalić nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na wstępie szczegółową prezentację na temat wyliczeń Urzędu Miasta przedstawił burmistrz Marian Błachut.

- To jest rewolucja, bo tak to można nazwać. Nowa ustawa o utrzymaniu czystości przerzuca na samorządy odpowiedzialność za redukcję odpadów - mówił burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Według zakładanego projektu uchwały od 1 lipca obowiązywałyby dwie stawki: 9 zł za odpady segregowane i 18 zł za zmieszane. - To nasz szacunkowy koszt. O tym jak będzie wyglądała ostateczna cena dowiemy się dopiero po przetargu, czyli najwcześniej w maju bądź czerwcu - tłumaczył Marian Błachut.

Swoje wyliczenia na sesji przedstawił także prezes Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej - Andrzej Nocoń. - Obecnie nasi mieszkańcy płacą za wywóz odpadów niesegregowanych 7,33 zł. Nowy cennik zakłada podwyżkę aż o 140. procent - mówił prezes CSM. - Według naszych obliczeń stawki opłaty nie powinny być wyższe niż 7,40 zł za odpady segregowane i 8,80 zł za niesegregowane - tłumaczył prezes Andrzej Nocoń.

- Doceniam to, że dokonaliście Państwo własnej analizy i chcieliście wyliczyć bardziej przyjazne stawki. Te wyliczenia są jednak niepełne, bowiem pominęliście wiele istotnych czynników. Gdybyśmy wiedzieli, ze Państwo chcecie zrobić wyliczenia na własną rękę, to przekazalibyśmy dla was pełne dane - odpowiedział burmistrz. - Wszyscy na tej sali chcielibyśmy, żeby ta usługa była jak najtańsza. Nie ma niestety takiej możliwości - dodał Marian Błachut.

Zamieszanie wokół śmieciowej stawki zdezorientowało radnych. - Ubolewam, że wcześniej nie mieliśmy wglądu do tych danych, do których trudno nam się odnieść - zaznaczył Jacek Puchała.

Na wniosek radnych ogłoszono przerwę, po której postanowiono o zawieszeniu sesji. - Razem z przewodniczącymi klubów doszliśmy do wniosku, żeby zawiesić dzisiejsze obrady i dokończyć je we wtorek 12 marca - mówił przewodniczący Rady Miejskiej, Damian Żelazny.

Radni przyjęli propozycję. Obrady zostaną wznowione we wtorek 12 marca. Dzień wcześniej zbierze się Komisja Budżetu i Finansów, na której ponownie wszyscy usiądą do debaty w sprawie stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.