czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 marca 2013
  • wyświetleń: 1497

Powstał przewodnik po Chybiu

W ubiegłym miesiącu Pracownia na Pastwiskach we współpracy i na zlecenie Urzędu Gminy w Chybiu opracowała i wydała przewodnik turystyczny dla tej gminiy. Nosi tytuł "Gmina Chybie. W krainie utopca".

Chybie, przewodnik
"Gmina Chybie. W krainie utopca"


"Porośnięte podmokłymi lasami płaskie zakole Wisły - raj utopca - w pierwszych wiekach istnienia piastowskiego księstwa cieszyńskiego zaściełano niezliczonymi stawami hodowlanymi. Potem na ich wałach powstały domostwa, a gdy stawy przestały być dochodowe, osuszone dna zamieniono w grunty uprawne. Dziś biegnące łukiem groble są ulicami, a wnętrza większości zbiorników - osiedlami i polami.

Większość chybskich stawów osuszono, żeby pozyskać ziemię, ale najstarszą i największą wieś w gminie z nakazu władzy oddano wodzie. Jezioro Goczałkowickie pochłonęło Zarzecze i rozproszyło jej mieszkańców. Rozsypane po okolicy relikty tej śląskiej Atlantydy uczyniły z gminy Chybie i okolicznych miejscowości "lapidarium" zalanej wsi.

Między stawami i koloniami ułożono w czasach industrializacji tory - połączyły one Wiedeń z Krakowem i zagłębie śląsko-dąbrowskie z górami. Droga żelazna ukształtowała charakter gminy, a jej przemysłowe oblicze dopełniła cukrownia - założona przez habsburskich książąt cieszyńskich, zlikwidowana przez niemiecki koncern cukrowniczy". - to zaledwie kilka słów autora o Chybiu - Marcina Żerańskiego.

Zachęcamy do lektury całości przewodnika. "Gmina Chybie. W krainie utopca" jest do kupienia w księgarni Pegaz w Chybiu oraz w bielskiej księgarni Klimczok.

aka / czecho.pl, źródło: UG Chybie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.