czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 marca 2005
  • wyświetleń: 1269

Zabrać gorzkie żale

-Jestem dla wszystkich i dla nikogo oprócz Chrystusa - mówi ks. Jean Roger Balou z Konga Brazzaville. Od niedzieli do środy odprawiał rekolekcje wielkopostne w zabrzeskiej parafii pw. św. Józefa. W Polsce jest od 1994 roku, tutaj ukończył Wyższe Seminarium Duchowne. Do swojego kraju wrócił na święcenia kapłańskie w 1999 roku. Teraz ksiądz Balou kończy studia doktoranckie na wydziale filozofii. Pisze na temat etyki i czasu. Nie wie jeszcze jaka będzie jego następna placówka. Być może wróci do swojego kraju, gdzie chrześcijaństwo ma zaledwie 100 lat. - Wszystko w rękach Ducha świętego i biskupa - mówi ksiądz Balou.

W Afryce są dwa Konga - dawana kolonia belgijska i kolonia francuska. - Ja pochodzę z tego drugiego. Gdy przeszedł front niepodległościowy w latach 60. Kongo z dawnej kolonii belgijskiej zmieniono na Zair. Nowy prezydent nie chciał mieć nic wspólnego z Europejczykami - odciął kulturę, obyczaje, język. Sam nazwał się - wszyscy na wieki wieków będą się jego bać-. Później prezydent Kabila zmienił nazwę na Kongo Republika Demokratyczna . - W moim kraju przez kilka lat była komuna. Stąd nazwa Republika Ludowa Kongo. W 1991 roku, gdy nastała demokracja, została tylko nazwa Kongo. Dla odróżnienia mój kraj to Kongo Brazzaville, a ten drugi to Kongo Kiszasa (od nazw stolic). By przejść się z jednego kraju do drugiego nie trzeba paszportów, wiz - możemy się poruszać bez formalności.

Więcej czytaj w Echu

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.