Wiadomości

  • 3 maja 2013
  • 6 maja 2013
  • wyświetleń: 17551

Ratujmy ruiny zamku Wilczków

Ruiny zamku Wilczków (od XVIII wieku spichlerzu) znajdujące się przy ul. Kopernika są w opłakanym stanie. Wokół ruin skrytych za budynkiem transformatora oraz krzakami pełno różnych śmieci i innych odpadów.

Ruiny zamku Wilczków · fot. SK / czecho.pl


Pozostałością starej rezydencji czechowickich feudałów zainteresował się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bartłomiej Fajfer. Zwrócił się oficjalnie, podczas obrad komisji polityki społecznej do burmistrza Mariana Błachuta o podjęcie działań ratujące ruiny zamków Wilczków.

- W tej chwili pozostała po spaleniu pałacu w 1984 roku jedna ściana, która znajduje się w tragicznym stanie technicznym. Postępuje jej degradacja i grozi jej kompletna dewastacja. Trzeba niezwłocznie działać, gdyż każda chwila jest ważna. Należy zabezpieczyć to co pozostało - mówi wiceprzewodniczący Bartłomiej Fajer.

Radny Fajfer zaproponował wizję w terenie przy udziale konserwatora zabytków i władz gminy.

Burmistrz Marian Błachut zadeklarował, że zwróci się do konserwatora zabytków w Bielsku-Białej w tej sprawie. Po wizji lokalnej zostaną podjęte dalsze decyzje co w tym temacie można zrobić.

Radna Alicja Ogiegło, szefowa komisji polityki społecznej również uważa, że jest to istotny temat dla miasta i należy go rozwiązać. - Należy podjąć działania aby ratować to co pozostało po pałacu Wilczków - podsumowuje radna Ogiegło.


Ruiny zamków Wilczków - to pozostałość po rezydencji wybudowanej około 1536 roku ( na miejscu XIV - wiecznego zamku) przez Mikołaja Wilczka z Dobrej, który ożenił się z Katarzyną Czelówną, córką właściciela Czechowic. Dwór posiadał wieżę, która nie zachowała się do naszych czasów. Sklepienie budynku było zbudowane w stylu gotyckim. Budowla służyła czechowickim panom przez prawie 200 lat. Po wybudowaniu pałacu Kotulińskich została zamieniona na spichlerz (sypanie) przez tutejszego proboszcza.

Od końca II wojny światowej datuje się upadek spichlerza. W 1984 spłonął, a w 1987 roku po barbarzyńsku zostało wyburzona większa część ruin.

W latach 70-tych XX wieku podczas przeprowadzanych tam prac wykopaliskowych w pobliżu jeszcze niezrujnowanego jeszcze wtedy budynku, natrafiono na fragmenty kamiennych murów zamku oraz na resztki przedmiotów takich jak, kafle, naczynia, gwoździe. Przedmioty te, a także obraz przedstawiający dawny wygląd spichlerza można oglądać w Izbie Regionalnej w Miejskim Domu Kultury.

(Czechowice-Dziedzice. Przewodnik po mieście i sołectwach, 2009)

KW / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.