czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 5 maja 2013
  • wyświetleń: 4767

39 tys. zł na renowację obrazu

Władze naszej gminy chcąc wspierać renowację najcenniejszych zabytków Czechowic-Dziedzic oraz sołectw określili, cztery lata temu, zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Kościól św. Katarzyny
Kościół św. Katarzyny jest wpisany do rejestru zabytków · fot. SK


Do tej pory w 2011 r. przekazano 50 tys. zł na odbudowę dawnej siedziby rodu Kotulińskich. Teraz przyszła kolej na najstarszy kościół w gminie - św. Katarzyny. Radni przekazali 39 tys. zł na renowację obrazu "Zaślubiny Św. Katarzyny", który stanowi część ołtarza głównego. Koszt całkowitej renowacji to prawie 54 tys. zł.

Burmistrz Marian Błachut, gdy rodził się pomysł uchwały wspierającej renowacje najcenniejszych zabytków w gminie mówił o tym, że nie jest to łatwe zadanie. - W budżecie gminy brakuje środków finansowych na realizację zadań własnych gminy, zwłaszcza w czasie kryzysu finansowego.Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pewnych środowisk, w tym komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej, proponuje się podjęcie uchwały regulującej zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie w obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Podjęcie uchwały umożliwi wsparcie remontów i konserwacji najbardziej wartościowych i zagrożonych elementów zabytkowej architektury - uważa burmistrz Błachut.

- Pałac Kotulińskich, obok kościoła św. Katarzyny, jest największym zabytkiem na terenie gminy. Wcześniej Przez 20 lat funkcjonowania samorządu, gmina nie wsparła renowacji żadnego zabytku - przypomina radny Zygmunt Mizera.

KW / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.