Wiadomości

  • 7 maja 2013
  • wyświetleń: 4248

Hiszpańscy architekci w mieście

Grupa hiszpańskich architektów przyjechała do Czechowic-Dziedzic. Architekci, których koncepcja architektoniczno-urbanistyczna budowy biblioteki oraz urzędu miejskiego wygrała konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Katowicach spotkali się z władzami samorządowymi, przedstawicielami MBP oraz mieszkańcami.

Hiszpańscy architekcie po raz pierwszy zmierzyli się z projektem biblioteki, mimo że w naszym kraju do tej pory wykonali już trzy inne projekty.

Spotkanie z Hiszpanami · fot. SK


- Dla samorządu miejskiego jak i dla mnie jest ogromną przyjemnością poznać laureatów - zespół hiszpańskich architektów i powitać w naszym mieście. Bardzo się cieszę, że to państwa projekt wygrał konkurs. Nie ma przypadków - marzenia się spełniają. Do spełnia moich marzeń przyczynia się św. Jakub, do którego dokładnie rok temu przeszłam pieszo całe Camino Grande od Pampeluny do Santiago de Compostela - mówiła podczas spotkania dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Kmiecik-Wronowicz.

- Doceniamy rolę biblioteki w życiu kulturalnym i społecznym naszej gminy. Biblioteka za swoją działalność otrzymuje wiele nagród, m.in. w 2011 roku tytuł najlepszej biblioteki w kraju. Doceniamy to i cieszymy się. Niestety temat budowy nowej siedziby biblioteki to temat od kilkudziesięciu już lat podejmowany. Cztery lata temu próbowaliśmy uzyskać pieniądze z funduszy europejskich. Wtedy się niestety nie udało. Teraz wróciliśmy do tematu i stąd idea konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną budowy biblioteki oraz urzędu miejskiego. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania - mówił podczas spotkania burmistrz Marian Błachut.

- Do konkursu przystąpiło 56 prac. Wygrała śmiała koncepcja - powiedział przewodniczący konkursu dr arch. Andrzej Grzybowski.

Spotkanie z hiszpańskimi architektami odbyło się w poniedziałek 6 maja w Miejskim Domu Kultury.

nan / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.