Wiadomości

  • 17 maja 2013
  • 19 maja 2013
  • wyświetleń: 3239

Koleje Śląskie podnoszą ceny!

Spadek liczby połączeń i 20 proc. podwyżka cen na najpopularniejszych odległościach to najważniejsze założenia planu naprawczego Kolei Śląskich.

- Niestety, wprowadzane zmiany są niezbędne. Bez nich naszą spółkę trzeba byłoby postawić w stan upadłości i w okolicach września na tory nie wyjechałby ani jeden pociąg - mówi Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich.

Od 1 czerwca 2013 roku znaczącej zmianie ulegnie rozkład jazdy Kolei Śląskich. W wyniku koniecznych oszczędności praca przewozowa, czyli liczba kilometrów, które przejadą pociągi w ciągu całego roku spadnie o blisko 13 proc. (z 8 mln do 7,1 mln). Jednak zważając na to, że redukcje zostaną wprowadzone od czerwca do grudnia, ich wpływ na rozkład realizowany w tym czasie wyniesie 31 proc.

- Specyfika konstruowania rozkładów jazdy powoduje pewne zaburzenie skali redukcji, bo 1 czerwca będziemy musieli wykreślić 39 proc. połączeń, pomimo, że w rzeczywistości codziennie będziemy pokonywali o prawie 1/3 mniej kilometrów. Co jednak absolutnie nie zmienia faktu, że skala zmian jest duża - mówi Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich.

- Algorytm, według którego dokonywaliśmy redukcji połączeń uwzględniał m.in. dostępność alternatywnych środków transportu, koszt obsługi, planowane remonty i konieczność maksymalizacji liczby połączeń w godzinach szczytu - dodaje.

Zlikwidowane zostaną trzy relacje, w tym Bytom-Gliwice. Na najpopularniejszych relacjach Gliwice-Katowice-Częstochowa oraz Katowice-Tychy zniknie odpowiednio 45% i 39% połączeń. Pełny rozkład obowiązujący od 1 czerwca znajduje się na stronie http://www.kolejeslaskie.com.

Podwyżka cen biletów to kolejny krok w kierunku ratowania spółki. Średnio o 1 zł i 20 groszy, czyli o około 20 procent, wzrosną ceny biletów na najpopularniejszych wśród pasażerów odległościach (od 0 do 55 km). Natomiast średni wzrost cen w całym, obejmującym 26 pozycji, cenniku wyniesie średnio 10 procent. Zrezygnowano także z biletów strefowych. Pełna treść nowego cennika znajduje się na stronie http://www.kolejeslaskie.com.

- Dotychczas nasze bilety były tańsze od stawek rynkowych przeciętnie od 15 proc. do 25 proc. Teraz nasze ceny będą porównywalne do kwot, które płacą pasażerowie w innych województwach - mówi Michał Borowski, prezes Kolei Śląskich.

O 35 mln złotych udało się obniżyć koszty funkcjonowania spółki w wyniku skutecznego wypowiedzenia umów, które w opinii nowego zarządu były dla śląskiego przewoźnika niekorzystne. W najbliższych dniach zaakceptowana zostanie decyzja o zmianie w strukturze firmy, które mają zmniejszyć wydatki w ramach funduszu płac.

- Założyliśmy, że chcemy zmniejszyć koszty funkcjonowania spółki o 25 proc. Dotychczasowe działania pozwoliły osiągnąć znaczną część tego wskaźnika, jednak niezbędne są kolejne trudne kroki. Aby pokazać naszą determinację i fakt, że cięcia muszą dotknąć wszystkich, złożyliśmy u Pana Marszałka prośbę o obniżenie wynagrodzeń zarządu także o 25 proc. Wymiar finansowy tego gestu w skali spółki jest oczywiście minimalny, ale jego intencją było sformułowanie jasnego komunikatu do pracowników i związkowców, że jesteśmy zdeterminowani i zmiany muszą dotknąć wszystkich - kończy Michał Borowski.

ab / czecho.pl

źródło: Koleje Śląskie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.