czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 maja 2013
  • wyświetleń: 5759

Tylko jedno liceum w mieście

W Czechowicach-Dziedzicach będzie funkcjonować tylko jedno liceum. To efekt podjętych działań przez powiat bielski, który administruje szkolnictwo ponadgimnazjalne w naszej gminie.

Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie
Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Google Street View


- Podjęliśmy decyzję związaną z uporządkowaniem szkolnictwa ogólnokształcącego. W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych zlikwidowano już liceum ogólnokształcące, a od kolejnego roku zakończy się działalność liceum w Zespole Szkół "Silesia" - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Starosta, który spotkał się z czechowickimi radnymi sprawę szkolnictwa ponadgimnazjalnego postawił jasno: - Placówka szkolna ma uzasadnienie ekonomiczne, gdy chodzi do niej ok. 500 uczniów. W przypadku obniżenia tej ilości uczniów, można rozważyć połączenie szkół np. ZSTiL i ZS "Silesia" - mówi starosta Płonka.

W 2005 r. w Czechowicach-Dziedzicach uczyło się w szkołach średnich i zawodowych ok. 3 tys. uczniów, a obecnie jest 1546. W samej "Resortówce" w 2005 r. było 900 uczniów, a obecnie po połączeniu z Zespołem Szkół Handlowo-Usługowych jest ich 555. W LO było 16 oddziałów, a obecnie jest ich 12.

Sprawę próbowała ratować radna Alicja Ogiegło, która zwróciła uwagę, że za 9 lat w szkołach ponadgimnazjanych będzie kumulacja dwóch roczników, czyli sześciolatków i siedmiolatków, którzy mają rozpocząć naukę w szkole w 2014 r. - W związku z tym, należy przemyśleć ewentualne decyzje dotyczące łączenia szkół czy likwidacji - podkreśla radna Ogiegło.

W Czechowicach-Dziedzicach będzie funkcjonować tylko jedno liceum - LO im. M. Skłodowskiej-Curie.

nan / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.