czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 30 maja 2013
  • wyświetleń: 3738

Radni powiatowi o drodze S1

28 maja na 39. sesji radni Rady Powiatu Bielskiego podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego planowanego przebiegu drogi ekspresowej S1 na odcinku od węzła "Kosztowy II" w Mysłowicach do węzła "Suchy Potok" w Bielsku - Białej.

Poniżej publikujemy stanowisko radnych w tej sprawie:

Rada Powiatu w Bielsku - Białej mając na uwadze poprawę dostępności komunikacyjnej i bezpieczeństwa użytkowników dróg, uważa za konieczną budowę drogi ekspresowej S1, w związku z czym oczekuje podjęcia decyzji w tej sprawie ze strony właściwych organów Państwa.

Rada Powiatu w Bielsku - Białej wnosi jednak o dostosowanie proponowanego przebiegu drogi ekspresowej S1 pomiędzy węzłem "Kosztowy II" w Mysłowicach a węzłem "Suchy Potok" w Bielsku - Białej do perspektyw eksploatacyjnych Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" w Czechowicach - Dziedzicach, zatrudniającego na chwilę obecną około 1600 osób z naszego regionu.

Przedstawiony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariant A drogi S1 może istotnie ograniczyć dostęp do dużej części zasobów węgla, które mogłoby wydobywać PG "Silesia" w najbliższych latach.

W przygotowanie eksploatacji nowych złóż PG "Silesia" zainwestowało kilkaset milionów złotych.

Ograniczenie możliwości wydobywczych kopalni może poważnie wpłynąć na rentowność tego przedsiębiorstwa, doprowadzić do jego upadłości i pozbawić pracy zatrudnionych tam górników. Niewątpliwie wpłynie to również na kondycję wielu firm współpracujących z górnictwem.

Negatywne konsekwencje społeczne i ekonomiczne dla Powiatu Bielskiego, w tym przede wszystkim gmin Czechowice-Dziedzice i Bestwina będą łatwe do przewidzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, Rada Powiatu w Bielsku-Białej wnosi
o uwzględnienie zagrożeń podnoszonych przez środowisko górnicze oraz samorządy Powiatu Bielskiego przy podejmowaniu decyzji co do ostatecznego przebiegu drogi S1.

aka / czecho.pl, źródło: Powiat

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.