czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 4 czerwca 2013
  • wyświetleń: 1940

Uczniowie ZSTiL pojada do Belgii

1 czerwca na uroczystym podsumowaniu konkursu "Szukamy Bohaterów" w katowickim kinie "Światowid" zostały ogłoszone wyniki zmagań 120 uczniów ze szkól ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego. Uczniowie ZSTiL ponownie wygrali nagrodę główną w konkursie, którą jest pięciodniowy wyjazd do Belgii, ze szczególnym uwzględnieniem Brukseli i Parlamentu Europejskiego.

ZSTiL
Kolejny sukces uczniów ZSTiL im. S. Staszica · fot. ZSTiL Czechowice-Dziedzice


Przedsięwzięcie uczniów: Dawida Maroszka oraz Pawła Wertki z klasy 3 Ta przebiegało pod czujnym okiem pani Małgorzaty Nikiel.
Jak podkreślali organizatorzy, ta edycja konkursu była szczególnie trudna, gdyż poziom przygotowanych do oceny prac był niezwykle wysoki, a uczestników zaskakująco dużo. Prace oceniało jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski ze Szkoły Głównej Handlowej i Collegium Civitas w Warszawie, autor historii Polski XX wieku; historyk i badacz dziejów Górnego Śląska, prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; adiunkt w katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Marian Małecki.

Celem konkursu "Szukamy Bohaterów" jest integracja młodzieży oraz społeczności wokół wartości związanych ze środowiskiem lokalnym , poprzez promocję historii regionalnej społeczności. Zadaniem młodzieży jest szukanie, odkrycie i promowanie postaci wybitnych, zasłużonych, w dziejach "małej ojczyzny", często zapomnianych i nieznanych. Chodzi zwłaszcza o ukazanie bohaterstwa ludzi, którzy przysłużyli się Polsce lub społeczności lokalnej, a których historia XX wieku wrzuciła w wir heroicznych i często, niestety, tragicznych wydarzeń.

Uczniowie: Dawid Maroszek i Paweł Wertka napisali pracę na temat osobowości wybitnej, ale niestety mało znanej, mianowicie Józefa Korola.

Małgorzata Nikiel

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.