Wiadomości

  • 6 czerwca 2013
  • wyświetleń: 5206

Burmistrz na mszy u kardynała

Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz zaprosił na Święto Dziękczynienia z procesją z relikwiami św. Andrzeja Boboli burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta.

Na uroczystość zaproszono przedstawicieli wszystkich miast, przez które w czerwcu 1938 roku przejeżdżał pociąg wiozący relikwie św. Andrzeja Boboli (Zebrzydowice, Czechowice-Dziedzice, Kraków, Mysłowice, Katowice, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Poznań, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Sieradz, Łódź Kaliska, Sochaczew i Warszawa).

Niedzielną uroczystość rozpoczęła procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli (patron naszego miasta), która przeszła trasę liczącą 12 km z Pl. Piłsudskiego pod Świątynię Opatrzności Bożej. Około godz. 9:20 dotarła do Belwederu, gdzie nastąpiło niecodzienne wydarzenie nawiązujące do roku 1938, kiedy to ówczesny Prezydent RP Ignacy Mościcki wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji, Ks. Kazimierz Kardynał Nycz oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, wspólnie powitali i przemówili do wiernych przed Belwederem.

Burmistrz na mszy u kardynała · fot. UM Czechowice-Dziedzice


O godz. 12 rozpoczęła się Msza Święta Dziękczynna, którą pod przewodnictwem Ks. Kazimierza Kardynała Nycza, koncelebrowali Ks. Bechara Kardynał Boutros Rai, Patriarcha Antiochii, Abp Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Franciszek Kardynał Macharski, Ks. Abp Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej, Ks. Abp Szczepan Wesoły z Rzymu oraz inni biskupi z kraju. Homilię wygłosi Ks. Arcybiskup Gerhard Ludwig Müller - Prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Oprócz Burmistrza Mariana Błachuta wraz z małżonką Jadwigą Czechowice-Dziedzice na uroczystości reprezentował I Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek, również z małżonką Agnieszką. Miasto reprezentowała też delegacja czechowickiej Parafii pw. św. Andrzeja Boboli z o. Januszem Śliwą na czele.

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy Metropolity Warszawskiego Ks. Kazimierza Kardynała Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej.

O budowie Świątyni, jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.