Wiadomości

  • 24 czerwca 2013
  • 25 czerwca 2013
  • wyświetleń: 131503

TV: Zalane Czechowice-Dziedzice!

Na skutek obfitych opadów deszczu, które trwały od poniedziałkowego poranka do późnych godzin nocnych, została zalana znaczna część naszego miasta.

dworzec pkp
Rano przywrócono ruch pociągów · fot. ab / czecho.pl


powódź czechowice
We wtorek około godziny 15.00 strażacy pompowali wodę z budynku dworca kolejowego · fot. ab / czecho.pl


Jak wygląda sytuacja w naszej gminie? - przeczytajcie relację, którą zamieszczamy na bieżąco oraz zobaczcie ponad 200 zdjęć, które nadesłaliście do redakcji portalu oraz nasz materiał filmowy.

wtorek, godzina 16.00
Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach (ul. Kolejowa 37) informuje, że prowadzi rejestr osób bądź rodzin, które w wyniku ulewnych deszczy w dniach 24/25 czerwca br. poniosły straty w gospodarstwach domowych wskutek zniszczenia części mieszkalnej budynków i/lub zniszczenia urządzeń niezbędnych do doprowadzenia energii, ciepła i wody. Szczegóły na urzędowej stronie http://www.czechowice-dziedzice.pl.

wtorek, godzina 14.00
Na zakończenie sesji Rady Miejskiej burmistrz Czechowic-Dziedzic zdał kilkunastominutowe sprawozdanie akcji ratunkowej na terenie gminy. W swoim wystąpieniu Marian Błachut wymienił miejsca, w których nie udało się wygrać z wodą. Zachęcamy do odsłuchania materiału.wtorek, godzina 12.30
Do Czechowic-Dziedzic przyjedzie we wtorek wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Przedstawiciel Rady Ministrów chce osobiście zobaczyć skutki poniedziałkowej nawałnicy.

wtorek, godzina 12.10
Wstrzymano ruch pociągów w kierunku Zebrzydowice. Przewoźnik Koleje Śląskie wprowadził zastępczą komunikację autobusową.

wtorek, godzina 10.10
Wznowiono ruch pociągów na czechowickim dworcu kolejowym. Trzeba jednak liczyć się z opóźnieniami. Szczegółowych informacji na temat opóźnień udzielają Koleje Śląskie pod nr tel. 32 428 88 88.wtorek, godzina 10.00
Punktualnie rozpoczęła się planowana wcześniej sesja Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. O godzinie 11.00 w Pszczynie odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego gmin dotkniętych poniedziałkową nawałnicą.

wtorek, godzina 09.00
Wszystkie główne drogi w mieście są przejezdne. Strażacy wypompowali również wodę z torowiska PKP. Normalnie kursuje komunikacja miejska. Wszystko wskazuje na to, że niebezpieczna sytuacja została zażegnana.

wtorek, godzina 06.50
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach jest ciągle nieczynny. Strażacy pompują wodę z kompletnie zalanego torowiska. Nie wiadomo, czy uda się im to zrobić przed południem. Koleje Śląskie uruchomiły tymczasową komunikację autobusową.wtorek, godzina 06.20
~chatmax - Nas zalała woda ze stawów na łączeniu ulic Wodnej i Stawowej. Nie udało nam się wygrać walki, woda ze stawów wlewała się wprost do naszych budynków. Teraz trochę zeszła, jednak piwnice są mocno zalane.

Zalane Czechowice-Dziedzice - zdjęcia internautów - 2013.06.24, 25 · fot. Mateusz Bednarczyk, mieszkanka ulicy Bocznej, mieszkanka, mieszkanka ul. Bocznej, Iwona, Danuta, mk, brayan, Dzika, pablo, Jetka, a, palka44, indyk, Robert Antończak, Andrew, msiemin, edyta, Magdalena, Michał Drobik, Przemysław Stanisław Knycz, slawek74, fora, Joshua, dsgdrthftg, Leo16, czystka, Kawior, andrzej2582, mieszkaniec, siura, Czechowiczanka, Działkowiec, JAREK, Dominik O., Slonski, @traszkiewicz, fxgfdgsf, xcgvdsfg, jaracz, Adamo47, Aga, M, luk, Joanna, wojtek, Adam, Agata, K.G, anymorr, mieszkanka Cz-Dz, KubaRally, Karolina, acro, Karola, Wojtek, Ewelina, Haneczka, TOMASZ, Jerzy Lubelski, Mirek, Waldek, Kola87, zdzik, ag, Czarna, SG, Yahoo, gitek, B.Mieszczak, Alhera, Dariaal, B. Mieszczak, Anna, krysia


wtorek, godzina 03.54
~Rufus - Skończyłem wypompowywać wodę z piwnic. Było nieco ponad 0,5 metra. Na szczęście pomogli Strażacy z OSP. Woda z ogrodów na Narutowicza powolutku opada. Jak nie będzie lało dalej, to nie powinno być źle. Pozdrawiam walczących z wodą.

wtorek, godzina 02.25
Na szczęście deszcz ustał. Miejmy nadzieję, że nie będzie padać przez najbliższe kilka, kilkanaście godzin.

wtorek, godzina 02.04
~WB - Właśnie skończyłem potyczkę z wodą - wygrałem, nie zalało mi piwnicy. Było tak samo, jak kilka lat temu, w czerwcu 2009 roku. Kanalizacja burzowa na naszej ulicy - Polna, odcinek u góry - od Szkolnej, przestała odbierać wodę. Rzeka wody popłynęła przez mój ogród. Odkąd zrobili nową kanalizację i przełączyli jakoś starą kanalizację ogólnospławną (burzową - nie wiem jak ją nazwać) takie numery się dzieją po każdej większej ulewie. Wszyscy sąsiedzi mają zalane piwnice. Nawet w nowym domu, wybudowanym chyba z 2 lata temu. U mnie tylko sączyła się woda spod fundamentów - ale byłem przygotowany, 2 pompy poszły w ruch. Gdyby nie przestało padać, też by mnie zalało. Na Polnej zrobiło się jezioro. Teraz jest OK i oby tak zostało.

wtorek, godzina 00.56
~danbor41 - Sytuacja jest trudna i ciężka nie tylko w Czechowicach-Dziedzicach. W Zabrzegu również zmagamy się z nadmiarem wody. Na ulicy Kwiatowej jest po kolana wody, musieliśmy wywieźć samochody, ogrody nasze zamieniły się w jeden wielki staw, gdzie również woda sięga po kolana. Wodę z piwnic odpompowujemy cały czas, całą noc będziemy pilnować żeby nas nie zalało. Obawiam się że nie będzie wesoło. Wody cały czas przybywa.

wtorek, godzina 00:30
~Wojtek - Ulica Agrestowa pod wodą - woda płynie rwącym strumieniem od ulicy Traugutta, piwnice domów zalane, woda zalewa mieszkania domów niżej położnych. Początek problemu raczej wynikał z niedrożnej kanalizacji deszczowej.

wtorek, godzina 00.20
Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic - Woda wlewa się do piwnic, zalewa nasze szkoły, częściowo jest zalany basen i oczyszczalnia. Sytuacja niestety się pogarsza. Wszystkie jednostki OSP z naszej gminy biorą udział w akcji, mamy wsparcie powiatu, ale to wszystko wydaje się za mało. Deszcze coraz bardziej się nasilają. Mamy prognozy, że padać będzie do jutra do południa. Powtarza się sytuacja z 2009 roku, a nawet jest bardziej dramatyczna w skutkach.

wtorek, godzina 00.15
~Anna - Potok Czechowicki poniżej Legionów 200 metrów od Starej Gminy rozlał się szeroko po łące i tworzy jezioro przedzielone ciepłociągiem. Płot, który stoi na brzegu Potoku mamy zalany do połowy. Jeszcze nigdy nie było tak dużo wody nawet w 2010 roku. Wtedy też potok wylał , ale nie na tak wielkim obszarze. Dobrze, że jest łąka, inaczej balibyśmy się o nasz dom.

poniedziałek, godzina 23.43
~Maciej - Tunel to tylko 5 "suchych schodów". Dworcem PKP płynie dosłownie rzeka, ciężko jest się przeprawić na peron. Rondo na Starej Gminie jest zamknięte. Woda przy naszym domu sięga schodów wejściowych. Stawy się przelewają. Wielki staw mamy obok Biblioteki Miejskiej.

poniedziałek, godzina 22.25
~Magda - W bloku na Łukasiewicza 3 kompletnie zalana jest piwnica. Jeszcze niecałe 3 schody i woda dojdzie do poziomu wejścia. Dodatkowo z bloku nie da się wyjść, bowiem woda z ulicy wdziera się do wejścia bloku (wejście bloku w dolince). Strażacy pompowali gigantyczną pompą ponad 2 godziny, ale poziom spadł na chwilę o jeden stopień schodów. Potrzebne są worki z piaskiem i ich ułożenie przy wjeździe do bloku. Strażacy nie mieli zbyt wielu worków. Kilka sztuk.

poniedziałek, godzina 22.15
~zula997 - Czechowice-Dziedzice Południowe, ul. Chłodna. Wszystkie działki pod wodą, wzywaliśmy pomoc, ale pofatygowali się tylko panowie ze Straży Miejskiej. Straż Pożarna pokierowała nas gdzie się udać po worki z piaskiem. Jest nas kilka domostw, ale u mnie sytuacja najgorsza, bo nie mam piwnic więc walczę dzielnie, choć nie wiem czy damy radę.

poniedziałek, godzina 22.00
~Mirek - Ulicą Słowackiego do naszego domu płynęła rzeka, pod Kauflandem strażacy ułożyli worki z piaskiem. Większa część parkingu zalana. Park Miejski również zalany. Z piwnic pompowana jest woda, ale pewnie wszędzie tak jest.

poniedziałek, godzina 21.30
Ciągle nieprzejezdne jest rondo przy "Starej Gminie". Nieliczni śmiałkowie próbują przedostać się na drugą stronę ulicy Legionów. W większości przypadków silnik auta gaśnie i potrzebna jest pomoc przechodniów.

Dworzec PKP jest nieczynny. Nie kursują pociągi zarówno do Zwardonia, jak i Katowic.

poniedziałek, godzina 21.00
Kompletnie zalane jest przejście podziemne między ulicą Hutniczą, a kolejową.

poniedziałek, godzina 20.30
Woda zalega na parkingu Kauflandu i na ulicy Słowackiego.

poniedziałek, godz. 17.15
Burmistrz Czechowic-Dziedzic ogłosił z dniem 24 czerwca br. od godz. 17:00 do odwołania Pogotowie Przeciwpowodziowe dla Gminy Czechowice-Dziedzice.

poniedziałek, godz. 15.00
Od około godziny 5.00 w akcjach ratowniczych związanych z podtopieniami wzięło udział 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Bielska-Białej, 9 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z całej gminy Czechowice-Dziedzice, zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Komorowic Śląskich, a także Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach i pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice.

Największe zalania miały miejsce w budynkach wzdłuż ulic Kolejowej i Kochanowskiego, a także lokalnie w budynkach zlokalizowanych w pobliżu ul. Kaniowskiej, Traugutta i Słowackiego. Dodatkowo strażacy udrażniali przepusty i zabezpieczali workami z piaskiem brzegi potoku Młynówka w okolicy ul. Jasnej oraz cieku wodnego w okolicach ul. Wodnej i Zielonej.

W przepompowni ścieków Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej zlokalizowanej przy ul. Jasnej strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem zbiornik przepompowni oraz odpompowali nagromadzoną tam wodę.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.