czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 13 lipca 2013
  • wyświetleń: 6360

Co z przeterminowanymi lekami?

- W naszymi mieście nie udało mi się znaleźć apteki, w której znajdowałby się konfiskator, czyli pojemnik do selektywnej zbiórki leków - mówi jedna z mieszkanek Czechowic-Dziedzic. Apteki nie mają obowiązku przyjmować przeterminowanych leków na swój koszt.

Apteka
Do takich konfiskatorów powinny trafiać przeterminowane leki. Na zdjęciu jedna z aptek w sąsiednich Brzeszczach. · fot. SK


Zadzwoniliśmy do kilku aptek w mieście i faktycznie, w żadnej z nich nie są przyjmowane przeterminowane leki. Tylko w jednej uprzejma farmaceutka poprosiła, aby przynieść leki do apteki, bo zawiezie je w drodze do domu, do apteki w Bielsku-Białej. Tam są pojemniki na stare, niepotrzebne lekarstwa.

Aptekarze odsyłają nas do władz miasta. - Samorząd powinien zająć się problemem i opłacić utylizację leków - mówią zgodnie aptekarze. Podają przykłady gmin: Brzeszcz, Bielsko-Biała, gdzie działają od lat programy "Przeterminowane leki przynieś do apteki". Tam, w wybranych placówkach aptecznych są konfiskatory na przeterminowane leki.

Władze miejskie znają problem. Jest zatem szansa, że w niedalekiej przyszłości specjalne konfiskatory pojawią się również w wybranych aptekach, w naszym mieście. Dzięki temu stare, niepotrzebne, przeterminowane leki zamiast do domowego kosza trafią do utylizacji. Każdy lek traktowany jest jako odpad niebezpieczny.

KW / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.