czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 lipca 2013
  • wyświetleń: 2924

Bestwina w TVP Katowice

21 lipca w telewizji TVP Katowice wyemitowany został kolejny odcinek programu: "Wieś w odnowie". Tym razem reporterzy odwiedzili Bestwinę.

Wójt gminy Artur Beniowski opowiadał, jak wygląda tutejsza ziemia, ilu liczy mieszkańców i gdzie dokładnie leży. - Bestwina jest przede wszystkim gminą rolniczą, nie jest zbyt mocno uprzemysłowiona. Jest przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i wszystkich gości - zapewniał wójt.

Artur Beniowski podkreślił także, w jaki sposób gmina wykorzystała dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej. Pieniądze zainwestowane zostały w poprawę życia kulturalnego gminy, dzięki wyposażeniu świetlicy wiejskiej, a także w bezpieczeństwo mieszkańców, poprzez budowę chodników, odnowienie strażnicy w Kaniowie i wyposażenie OSP Kaniów w część bojową.

- Warunki w budynku straży były bardzo prymitywne. Po remoncie, który został sfinansowany przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, warunki są o wiele bardziej sprzyjające dla strażaków i mieszkańców - powiedział Grzegorz Owczarz, komendant OSP w Kaniowie. Ponadto w budynku odbywają się spotkania koła emerytów przy KWK Silesia i stowarzyszenia "Serce na dłoni" oraz koncerty charytatywne.

W filmie opisana została także działalność świetlicy środowiskowej, która daje rodzicom możliwość odbierania dzieci po godzinach swojej pracy. Organizowane są tu zajęcia plastyczne i rekreacyjno-sportowe, dzięki którym najmłodsi się integrują, a także zdobywają potrzebne cechy, takie jak zdrowe współzawodnictwo czy współpraca.

Ze środków unijnych powstała także kanalizacja w rejonie ujęcia wody pitnej. Daje to efekt ekologiczny, bowiem cała gospodarka ściekowa jest poprowadzona do oczyszczalni ścieków. - Mieszkańcy Kaniowa są na pewno zadowoleni, bo w końcu nie ma problemu, gdzie można odprowadzać ścieki - stwierdził sołtys Kaniowa, Marek Pękala.

Nie zabrakło również informacji o walorach turystycznych gminy Bestwina. Wójt wymienił m.in.: zagajniki leśne, łąki, pola, kąpielisko w Kaniowie. Artur Beniowski zauważył, że bez dofinansowania z Unii Europejskiej, gmina nie byłaby w stanie aż tak bardzo się rozwinąć i standard życia mieszkańców nie byłby tak wysoki.

Cały film można obejrzeć na stronie: bestwina.pl/index.php?str=2&id_news=1105

Audycja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.