czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2005
  • wyświetleń: 1142

Rowerami przez Bajkał

Reklama

25-letni mieszkaniec Janowic (gmina Bestwina) Piotr Wojtyła wraz z kolegą Piotrem Mrugasiewiczem dotarli do polskich śladów na Syberii. Prawdopodobnie są pierwszymi, którzy, jadąc na rowerze, odkryli skrajnie niedostępne polskie osiedla. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że młodzi rowerzyści właśnie zakończyli wyprawę po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Przejechali ponad 1000 kilometrów. Z Polski wyjechali 15 marca.

Jezioro Bajkał jest zbiornikiem wodnym o nieprzeciętnej charakterystyce - największy, najstarszy, najgłębszy i najczystszy zbiornik słodkiej wody na ziemi. Jezioro zamarza w połowie stycznia. Pokrywa go ponad 80-centymetrowa warstwa lodu. Wtedy właśnie Piotr Wojtyła z Janowic z kolegą Piotrem Mrugasiewiczem, rozpoczęli swoją eskapadę przez sam środek zamarzniętego syberyjskiego jeziora. Udało się im dotrzeć do bieguna zimna na półkuli północnej, gdzie średnia temperatura wynosi w styczniu minus 56 stopni Celsjusza.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.