czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 14 sierpnia 2013
  • 24 sierpnia 2013
  • wyświetleń: 3452

Dzień Dawcy Szpiku w Lasku

Za nami:

24 sierpnia na w czechowickim Lasku odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja będzie prowadzona od godziny 12.00 do 19.00.

Reklama

DKMS


W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 21 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów podczas Dni Czechowic-Dziedzic organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku.

- Zdecydowałam się na zorganizowanie akcji, aby pomóc pacjentom czekającym na znalezienie zgodnego z nim dawcy. To bardzo ważne, każdy z nas może uratować komuś życie - mówi organizatorka Katarzyna Cabała.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka. Zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Koszt rejestracji wynosi 250 zł. Jednak całkowita płatność za rejestrację nie jest konieczna. Jest możliwość jej częściowego sfinansowania przez Fundację DKMS Polska. Darowiznę na jej rzecz można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

adv / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.