Wiadomości

  • 20 sierpnia 2013
  • 25 sierpnia 2013
  • wyświetleń: 2875

Weź udział w tworzeniu strategii

Czechowice-Dziedzice przygotowują strategię na następne lata. Swoje propozycje mogą zgłaszać również mieszkańcy.

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Urząd Miejski przystąpił do aktualizacji strategii rozwoju gminy. Od uchwalenia poprzedniej strategii upłynęło już 12 lat. Po raz ostatni była ona aktualizowana w 2008 r., kiedy powstał Plan operacyjny na lata 2008-2015.

- Długofalowy plan działania jest naszej Gminie potrzebny. Musi służyć jako drogowskaz wszystkim - przedsiębiorstwom, stowarzyszeniom, "zwykłym" mieszkańcom i ich przedstawicielom - w tym radnym i urzędnikom - w podejmowaniu praktycznych decyzji dotyczących rozwoju Czechowic-Dziedzic. W strategię wpisane będą priorytety działań dotyczące sfery społecznej, infrastruktury, środowiska, przestrzeni, gospodarki, współpracy z innymi samorządami - co najmniej w perspektywie 2020 roku - mówi burmistrz Marian Błachut.

Jak dodaje, nadrzędnym celem strategii będzie poprawa jakości życia mieszkańców, a dobra strategia będzie warunkiem skutecznego pozyskiwania środków unijnych, krajowych i regionalnych na działania służące temu celowi. Im większy będzie udział mieszkańców w rozpoznaniu wyzwań i priorytetów rozwoju gminy, tym lepszy będzie dokument i tym większa gwarancja, że jego zapisy zostaną zrealizowane.

- Prace nad nową strategią zostały podjęte tej wiosny. Po wstępnej analizie stanu gminy zorganizowaliśmy w dniu 29 maja spotkanie warsztatowe, w którym niektórzy z Państwa wzięli udział. Wśród reprezentantów lokalnych społeczności, których przybyło ponad czterdziestu, nie zabrakło mieszkańców, przedsiębiorców i przedstawicieli działających tutaj instytucji i stowarzyszeń. Celem spotkania było wskazanie głównych wyzwań i problemów rozwoju, z jakimi Gmina będzie musiała zmierzyć się w nadchodzących latach - wyjaśnia burmistrz.

We wrześniu odbędzie się kolejne spotkanie warsztatowe, tym razem poświęcone wyborowi priorytetów rozwoju gminy. Zanim wszyscy pochylą się wspólnie nad priorytetami rozwoju i propozycjami działań, konieczne jest poddanie pod publiczną debatę listy problemów rozwojowych i stojących przed gminą wyzwań. Temu właśnie służy ankieta oraz forum dyskusyjne w ramach Systemu Konsultacji Społecznych Czechowic-Dziedzic.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.