czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 września 2013
  • wyświetleń: 8554

W hołdzie ofiarom pożaru

Tym, którzy odeszli - tak zatytułowany jest album Michała Kobieli, który powstał w hołdzie ofiarom pożaru Rafinerii Nafty w 1971 roku, ich rodzinom i uczestnikom akcji ratowniczo-gaśniczej.

Reklama

Tym, którzy odezli
fot. SK


Unikatowe zdjęcia, przejmujące świadectwa uczestników tamtych wydarzeń, opisy, relacje świadków i wysoki poziom edytorski 280 stronicowego wydawnictwa - czynią z albumu pozycję niezwykłą. Jeszcze "ciepły" album jest już poszukiwany na rynku czytelniczym i to nie tylko przez mieszkańców naszego miasta czy regionu. Szczególne miejsce zajmują przejmujące wspomnienia z bogatą dokumentacją zdjęciową o 37 osobach, które poległy podczas walki z żywiołem. Wszystko to daje przejmujący obraz najtragiczniejszego w skutkach pożaru w Polsce. To książka o bohaterach, którzy przeżyli i o tych, którzy nie mieli tego szczęścia.

Autor - Michał Kobiela - przez wiele lat gromadził dokumenty, wspomnienia, wycinki prasowe i fotografie. Spotykał się z rodzinami poległych, spisywał wspomnienia. O samym sobie mówi ze skromnością, że nie jest ani dziennikarzem, ani literatem, fotografem czy wydawcą. Gdy wybuchł pożar był małym chłopcem. Czekał na ojca, który pracował w rafinerii. Wymodlił jego powrót do domu.

- To święty obowiązek tych, którzy przeżyli, nie mogą zapomnieć bliskich, najbliższych, bohaterów tragicznych wydarzeń. Pamiętajmy: w czechowickiej rafinerii płonęli żywcem ludzie - strażacy, żołnierze, kobiety, mężczyźni. Ponieśli śmierć w ogniu, często ratując innych, walczą na pierwszej linii ognia. A przecież mogli wciąż być wśród nas. Wiem na pewno, że byli świadomi, co czynią, jaka groźba zwisała nad nimi. A jednak świadomość konieczności ryzyka przeważała nad instynktem. Wiedzieli, iż płomienie ze zbiorników ropy mogą w każdej chwili obrócić w perzynę rafinerię. Wiedzieli, że wybuch milionów ton litrów benzyny, toluenu, acetonu i amoniaku zetrze z powierzchni ziemi całe miasto. Wiedzieli również, że brakuje choćby godziny na ewakuację miasta, bo sekunda oznaczać może koniec. Dlatego nie zawahali się ani sekundy. Możemy dla nich zrobić jedno - przywrócić im życie przez pamięć, przez serce - pisze Michał Kobiela.

Album powstał dzięki uporowi i determinacji Michała Kobieli. Jednak jak sam przyznaje bez pomocy Komendy Głównej PSP w Warszawie oraz wsparciu wielu firm, instytucji i osób prywatnych jego dzieło nigdy by nie powstało. Wydawcą albumu jest Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej a współwydawcą Drukarnia Archidiecezji w Katowicach.

Album "Tym, którzy odeszli..." trafił do rodzin ofiar pożaru, jednostek pożarniczych, muzeów, bibliotek i placówek oświatowych. Nie będzie natomiast dostępny - jak to wyjaśnia autor, ze względu na wyjątkowy charakter publikacji - w księgarniach.

nan / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.