czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 października 2013
  • 5 października 2013
  • wyświetleń: 4543

Ile wydajemy na urzędy?

Wydawać by się mogło, że utrzymanie urzędników kosztuje nas fortunę. Jednak, jak wynika z najnowszego rankingu opublikowanego przez "Wspólnotę", wcale nie jest tak źle. Niestety, mimo ogólnej tendencji do ograniczania wydatków na administrację, nasze miasto zaliczyło gwałtowny spadek w rankingu.

urząd Miejski
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Joanna Karwacka / czecho.pl


Rok 2012 nie przyniósł Czechowicom-Dziedzicom chluby. Dotychczas nasze miasto w rankingu najniższych wydatków bieżących na administrację, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, plasowało się w 20-stce najlepszych, a w 2006 roku zajmowało nawet miejsce 8. Jednak w najnowszym rankingu Czechowice-Dziedzice zajęły pozycję 36. (w gronie 141 miast powyżej 15 tys. mieszkańców), ponieważ - jak wynika z badań - każdy z nas wydaje na administrację samorządową blisko 225 zł.

Mimo wszystko, zdaniem autorów zestawienia, nie ma się czym martwić. - Większe wydatki na administrację to nie zawsze marnowanie pieniędzy podatników na fanaberie urzędników. Skutkiem może być lepsza, sprawniejsza obsługa obywateli, a także np. większa skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych - informuje Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych.

W rankingu gmin wiejskich powyżej 10 tys. mieszkańców gmina Bestwina także zanotowała spadek, w wyniku którego zajmuje, najgorsze dotychczas, 151. miejsce (ponad 277 zł). Z kolei powiat bielski zajął 56. pozycję (82,26 zł)

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.