czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 października 2013
  • wyświetleń: 1776

Akcja sprzątania w naszej gminie

"Czyny dla Ziemi - Czysty Las" - takie hasło przyświecało przeprowadzonej 10 października Akcji Sprzątanie Świata w Gminie Czechowice-Dziedzice, pod patronatem pana Tadeusza Szkudlarskiego prezesa zarządu Lotos Terminale S.A.

Organizatorami akcji były Gmina Czechowice-Dziedzice, Lasy Państwowe Nadleśnictwo, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach oraz Drużyna Arboretum Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach.

Do akcji ekologicznej przystąpiło 190 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z nauczycielami: Katarzyną Fura i Marzeną Leszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach, Katarzyną Spyra, Agnieszką Kopeć i Zytą Rojczyk z Zespołu Szkół w Zabrzegu, Agatą Biela i Renatą Chwastek z Zespołu Szkół w Ligocie, Magdaleną Jasińska i Magdaleną Kozłowska z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, Moniką Kłyszewska z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach oraz Mirellą Sierek i Tomaszem Wróbel z Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach.

Okolicznościowe dyplomy dla grup wręczyli Andrzej Kamiński - Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach, Izabela Pigan - Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko i Bernadetta Klimek - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Do sprzątania zostały wybrane tereny będące w Zarządzie Lasów Państwowych, obejmujące tereny leśne przylegające do stacji Zabrzeg Czarnolesie oraz do Zbiornika Goczałkowickiego. W akcji uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych Jarosław Gajda - leśniczy, Irena Kulikowska Klaudia Palarczyk - podleśniczy, Henryk Madzia - strażnik leśny oraz grupa stażystów z Nadleśnictwa Bielsko.

Dzięki pomocy finansowej i zaangażowaniu Lotos Terminale S.A i Lotos Biopaliwa sp. z o.o. udało się zapewnić uczniom bezpieczny transport, poczęstunek oraz wspólne spędzenie czasu na łonie natury. Koordynatorem działań w imieniu patrona akcji była p. Aleksandra Rozmus.

Służba leśna, sprawująca opiekę organizacyjno-edukacyjną jednogłośnie wybrała zwycięską drużynę, uczniów klasy szóstej z Zespołu Szkół w Ligocie. Nagrodą będzie sponsorowany wyjazd na sadzenie drzew wiosną 2014 r. Indywidualnie, najwyżej została oceniona postawa ucznia I klasy Jakuba Mazurczyka z Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach.

Zainteresowanie wśród uczestników akcji wzbudziły konkursy organizowane przez Drużynę Arboretum Gimnazjum Publicznego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach oraz stażystów Nadleśnictwa Bielsko. Uczniowie, reprezentujący projekt "Arboretum Inspiruje" przygotowali trasę z przyrodniczymi zagadkami, gdzie uczestnicy poznawali tajemnice zmian pogodowych, zasadę działania wiatromierza, rozwiązywali rebusy o tematyce meteorologicznej i ornitologicznej, układali domino przyrodnicze wg kart w języku angielskim. Celem quizów było sprawdzenie wiedzy przyrodniczej. Wyniki konkursów napawają optymizmem, gdyż świadomość dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska naturalnego jest z roku na rok coraz większa.

BMP

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.