czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 października 2013
  • wyświetleń: 2261

Kolejne konsultacje ws. drogi S1

Rozmowy na temat wykorzystania idei wariantu hybrydowego przy realizacji drogi ekspresowej S1 przechodzą na wyższy poziom. Inwestor, czyli GDDKiA Katowice, rozpoczął już proces konsultacji społecznych dla blisko 7 kilometrowego odcinka drogi, łączącego warianty A i C.

Idea wariantu hybrydowego dla drogi S1 została przedstawiona oficjalnie w lipcu br. jako rozwiązanie kompromisowe dla interesów lokalnych gmin, przedsiębiorstw oraz ekologów. W trakcie konsultacji z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad we wrześniu br. wypracowany został ostateczny ślad drogi.

- Realizacja drogi S1 z uwzględnieniem wariantu hybrydowego jest coraz bardziej realna. Bardzo nas to cieszy ponieważ my także potrzebujemy tej drogi. GDDKiA zdecydowała o rozpoczęciu procesu oficjalnego konsultowania wariantu H ze stroną społeczną. Wpłynęły już pozytywne opinie od przedsiębiorstw górniczych. Wiem, że przychylne temu rozwiązaniu są również zainteresowane gminy. Mam nadzieję, że konsultacje zakończą się jak najlepszym rezultatem - mówi Dariusz Dudek, przewodniczący komitetu społecznego PG Silesia.

Za wariantem H oficjalnie opowiedziały się przedsiębiorstwa górnicze: PG Silesia oraz KWK Brzeszcze, popierają go także m.in. władze gmin Miedźna, Bestwina i Brzeszcze. Pogłębiona ocena walorów przyrodniczych również przemawia za wyborem wariantu H. Zgodnie z opinią przyrodników utrata siedlisk przyrodniczych w wariancie H drogi S1 będzie mniejsza niż w wariancie A i C.

Po zakończeniu procesu konsultacji społecznych dla nowo wyznaczonego odcinka drogi konieczne jest jeszcze przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej.

aka / czecho.pl, źródło: PG Silesia

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.