czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 25 października 2013
  • wyświetleń: 3988

Ćwiczenia strażaków w Lotosie

W piątek na terenie zakładów Lotos Terminale w Czechowicach-Dziedzicach przeprowadzono ćwiczenia strażackie.

Około 10.00 Miejskie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odbiera zgłoszenie od dyspozytora Zakładowej Straży Pożarnej LOTOS Terminale o pożarze zbiornika z benzyną o pojemności 10.000 m3 na terenie głównym zakładu w Czechowicach-Dziedzicach. Pożar powstał w jednym ze zbiorników, w którym jest przechowywana benzyna. Dyspozytor Zakładowej Straży Pożarnej LOTOS Terminale na miejsce zdarzenia zadysponował trzy ciężkie samochody gaśnicze z zadaniem chłodzenia palącego się zbiornika oraz włączenia instalacji zraszaczowej na sąsiednich zbiornikach. Poinformował także o zagrożeniu przedstawicieli firm, których budynki znajdują się w pobliżu palącego się zbiornika...
Tak rozpoczęły się ćwiczenia dla zastępów gaśniczych Kompanii Centralnego Odwodu Operacyjnego "Soła".

Ćwiczenia strażaków w Lotosie · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Po otrzymaniu informacji o pożarze Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Bielsku-Białej dysponuje na miejsce zdarzenia pięć samochodów gaśniczych oraz dwa specjalne Państwowej Straży Pożarnej z Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic oraz prosi Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa w Katowicach o zadysponowanie ciężkiego samochodu gaśniczego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Pszczyny w celu przewozu środka pianotwórczego.

Po przybyciu na miejsce pożaru dowódca sekcji Zakładowej Straży Pożarnej LOTOS informuje, że uszkodzeniu uległ dach zbiornika, bezpośrednio zagrożone są pobliskie budynki firm oraz trzy zbiorniki. Prosi o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa na miejsce akcji gaśniczej dysponuje samochody kompanii gaśniczej centralnego odwodu operacyjnego "Soła" w sile siedmiu ciężkich samochodów gaśniczych z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z: Cieszyna, Rybnika, Skoczowa, Ustronia, Żor, Żywca, samochodu specjalnego z zapasem węży gaśniczych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Katowic oraz kontenera z zapasem środka pianotwórczego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Pszczyny.

Na miejsce koncentracji samochodów kompanii wyznaczony zostaje parking przed stadionem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach. Dowódcami kompanii są oficerowie Komendy Miejskiej PSP z Bielska-Białej.

Na miejscu akcji utworzony zostaje punkt przyjęć sił i środków, którego zadaniem jest m.in. pomoc w ewakuacji samochodów z parkingu zakładowego i wprowadzanie przybyłych samochodów gaśniczych i specjalnych do akcji. Dojeżdżające na miejsce akcji wozy bojowe, w tym kompania gaśnicza, wprowadzane są sukcesywnie do działań, przygotowując się do generalnego natarcia na płonący zbiornik. Podczas generalnego natarcia podawane są cztery prądy piany gaśniczej z działek w natarciu na palący się zbiornik i dwa prądy wody z działek w obronie sąsiednich zbiorników.

Ogółem w corocznych ćwiczeniach dla Kompanii Gaśniczej Centralnego Odwodu Operacyjnego "Soła" wzięły udział 3 wozy bojowe Zakładowej Straży Pożarnej Lotos Czechowice, 20 wozów bojowych Państwowej Straży Pożarnej, łącznie 70 strażaków.

aka / czecho.pl, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.