czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 6 listopada 2013
  • wyświetleń: 3436

Kolejne nominacje do nagrody

W piątek, 8 listopada Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody im. ks. Józefa Londzina. Maria Sysak-Łyp to kandydatka z gminy Bestwina.

Reklama

Maria Sysak-Łyp
Maria Sysak-Łyp · fot. arch. Starostwo Powiatowe w B-B


Maria Sysak - Łyp jest mieszkanką Bestwiny. Od wielu lat zaangażowana w poprawę życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Już w 1994 roku była współzałożycielką Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "RAZEM" i została jego prezesem, funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego. Kierując Stowarzyszeniem w latach 2000-2002 doprowadziła do powstania w Bestwinie Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu bielskiego i powiatów ościennych.

Na terenie Ośrodka organizowanych jest wiele spotkań i imprez integracyjnych przy ścisłej współpracy między innymi pedagogów i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie. Jej kreatywność, otwartość i umiejętność przekonania innych do bezinteresownej pracy dla drugiego człowieka pozwoliły w 2009 roku na podjęcie, zdawałoby się nierealnej, decyzji o budowie na posiadanym terenie pierwszego na bielskiej ziemi Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Do budowy tej potrafiła przekonać setki osób fizycznych i dziesiątki firm z całego kraju. Spełniło się jedno z marzeń Pani Marii, a marzeń tych jeszcze wiele. Następnym jest rozwiązanie problemu codziennego funkcjonowania Ośrodka, by mógł tętnić życiem tych, dla których został zbudowany, by radość i uśmiech nie schodził z ich twarzy nawet wtedy, gdy zabraknie im dotychczasowych opiekunów. Odznaczona Honorową Odznaką "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" i wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Najbardziej ceni sobie przyznany przez dzieci specjalnej troski order "Serce Dziecka" za miłość, pomoc i zaangażowanie w poprawianie życia osobom niepełnosprawnym i budowę dla nich Domu w Bestwinie.

Naszą gminę reprezentuje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Kmiecik-Wronoicz, która z MBP związana jest od 1975 roku, a w 1982 roku powołana została na stanowisko dyrektora tej placówki i funkcję tę pełni nadal. Mocno zaangażowana w sprawy społeczności lokalnej i rozwój bibliotekarstwa w Czechowicach - Dziedzicach. Należy do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Związku Bibliotek Polskich oraz Polskiego Czerwonego Krzyża Klubu Honorowych Dawców Krwi Miasta i Gminy oraz od kilku lat działa w Caritas Polska. Dostrzegając potrzeby społeczności lokalnej wzbogaca i rozwija ofertę biblioteki.

Z ogromnym zaangażowaniem i pasją realizuje lokalne programy i projekty np. Akademia Pięknego Czasu - program mający na celu aktywizację osób dojrzałych wiekiem. Dzięki bogatej ofercie słuchacze mogą uczestniczyć w wykładach, wystawach, wycieczkach, kursach językowych i komputerowych. Pod jej kierownictwem czechowicka książnica plasuje się w czołówce bibliotek województwa śląskiego oraz jako jedyna w Polsce biblioteka współpracuje z Zamkiem Królewskim na Wawelu, a także w roku 2011 zajęła I miejsce w Polsce w rankingu bibliotek organizowanym przez "Rzeczpospolitą" i Instytut Książki. Od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem stara się o wybudowanie nowej siedziby biblioteki, która dzięki swej nowoczesności i powiększonym zasobom w zdecydowany sposób wpłynie na rozwój czytelnictwa i promocji książki w regionie . Nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami, wśród których między innymi znalazły się Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi, Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Złoty Medal za Długoletnią Pracę przyznany przez Prezydenta RP.
 
Gminę Jasienicę reprezentuje Aleksandr Lorenz - emeryt, strażak.

Polityk, samorządowiec, poseł X kadencji - Roman Greń to kandydat z gminy Jaworze.

Gmina Kozy nominowała do nagrody dyrektora Domu Kultury w Kozach - Marka Małeckiego.

Z gminy Porąbka nominację otrzymał 99-letni ksiądz Józef Strączek.

Miasto Szczyrk reprezentuje choreograf Małgorzata Hołdys

Gminę Wilamowice reprezentuje Barbara Mleczko - szefowa miejscowego KGW.

Z gminy Wilkowice nominację otrzymała drużyna OSP Wilkowice.

wak / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.