czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 9 listopada 2013
  • wyświetleń: 3578

Nagroda Londzina wręczona

Jubileuszową XV nagrodę imienia ks. Londzina ufundowana przez powiat bielski otrzymała Małgorzata Hołdys ze Szczyrku. Naszą gminę reprezentowała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Kmiecik-Wronowicz, a sąsiednia Bestwinę prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem" Maria Sysak-Łyp.

Reklama

Nominowani Nagroda Londzina
Nominowani do tegorocznej Nagrody im ks. Londzina · fot. SK


Nagroda w ciągu ostatnich 15 lat do naszej gminy trafiła trzykrotnie - w 2000 r.otrzymał ją Erwin Woźniak, w 2009 r. Józef Wrzoł i w 2010 r. Florian Grzybek. W gminie Bestwina nagrodę otrzymała w 2005 roku Waleria Owczarz.

Tegoroczna laureatka Małgorzta Hołdys otrzymała nagrodę za kultywowanie i rozpowszechnianie tradycji wśród dzieci i młodzieży poprzez tradycyjną pieśń i taniec a także obrzędy regionalne oraz spotkania z najstarszymi mieszkańcami Szczyrku, poszukiwanie, pielęgnowanie oraz dokumentowanie kultury i tradycji regionu górali żywieckich i śląskich, a także wspieranie organizacji charytatywnych. Od lat, pod jej kierunkiem młodzi ludzie z wielkim szacunkiem dla pokoleń górali szczyrkowskich prezentują folklor w swoim środowisku, w kraju i poza jego granicami.

Małgorzata Hołdys reaktywowała zespół "Ondraszek" prowadząc go do 1984 r. Od założenia Regionalnego Zespołu "Klimczok" tj. od 1985 roku jest jego kierownikiem i choreografem a także w części autorem tekstów.

Od początku swojej pracy artystycznej jest bardzo mocno związana z Szczyrkowską Górą Błogosławieństw Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki i Królowej Beskidów, inicjatorką "Góralskiej Pasterki na Górce". Bliska jej sercu pozostaje działalność charytatywna na rzecz ludzi potrzebujących pomocy. Wraz z zespołem włącza się w akcje pozyskiwania funduszy na pomoc dzieciom i ludziom doświadczonych przez los. Ma na swoim koncie wiele profesjonalnych nagrań w radiu oraz telewizji regionalnej i ogólnokrajowej, a także festiwalowych nagród i wyróżnień. Odznaczona Złotą Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz tytułem "Szczyrkowianin Roku 2002".

SK / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.