czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 14 listopada 2013
  • wyświetleń: 4069

Prezes Kongresu Polonii w BPTL

12 listopada w Bielskim Parku Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie, z inicjatywy radnej Sejmiku Śląskiego Lucyny Kręcichwost oraz starosty bielskiego Andrzeja Płonki przy współpracy Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, odbyło się interesujące spotkanie z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem J. Spulą.

Reklama

Prezesowi największej i najbardziej wpływowej polonijnej organizacji na świecie towarzyszyli Maciej Cybulski prezes Polsko - Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Warszawie, dyrektor Biura Stanu Illinois na Europę oraz Les Surowiec związany od trzydziestu lat z budownictwem, propagator nowoczesnych technologii w USA, piastujący funkcję prezesa Stowarzyszenia Polsko - Amerykańskich Kontraktorów Budowniczych.

Spotkanie w którym licznie udział wzięli przedsiębiorcy z naszego regionu, poseł Mirosława Nykiel, reprezentanci samorządu lokalnego, w tym prezydent miasta Bielska Białej Jacek Krywult, burmistrz Czechowic - Dziedzic Marian Błachut, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, wójt gminy Buczkowice Józef Caputa, wójt gminy Wilkowice Mieczysław Rączka, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Roman Migdał, przewodniczący czechowickiej Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz przedstawiciele uczelni wyższych, poświęcone było rozwojowi stosunków gospodarczych i naukowych pomiędzy naszym regionem a stanem Illinois i Polonią w USA.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w Kaniowie · fot. J. Jesionka / Powiat


Starosta Andrzej Płonka przedstawił sytuację gospodarczą w regionie i w powiecie bielskim podkreślając mniejsze niż w skali kraju bezrobocie, prężny rozwój firm oraz aktywność i kreatywność naszych mieszkańców. Natomiast prezes Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu Janusz Targosz zaakcentował bliskie polskim firmom amerykańskie umiłowanie swobody gospodarczej.

Prezes Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie Bogusław Holeksa omówił historię budowy Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego o wartości około 35 mln zł. W ramach projektu wybudowano drogę startową, drogę kołowania, hale produkcyjne i hangary, stację paliw lotniczych, budynek kontroli lotów oraz infrastrukturę towarzyszącą. W sąsiedztwie powstało Śląskie Centrum Naukowo - Technologiczne Przemysłu Lotniczego o wartości około 52,5 mln zł. Niedawno oddano do użytku Centrum Transferu Technologii Kompozytowych mieszczące się w nowym budynku, wartość całkowita tego projektu to prawie 10 mln zł.

Prezes Holeksa przedstawił także plany na przyszłość, mówił o zamiarach budowy do 2016 roku nowych hal produkcyjnych i magazynowych, utworzeniu sfery współpracy nauki i szkolnictwa z firmami usytuowanymi na terenie Parku, dokończeniu budowy dwóch hangarów lotniczych i parkingu oraz uruchomieniu funduszu inwestycyjnego, a także stworzeniu minimum dwóch sieci współpracy w obszarze lotnictwa i odnawialnych źródeł energii. W swojej wypowiedzi dużo czasu poświęcił nowemu projektowi pn. "Kompleksowe uzbrojenie przemysłowych terenów inwestycyjnych - wsparcie przedsiębiorczości przez Powiat Bielski".

- Świat całkowicie zmienił Internet i telefony komórkowe, skróciły się też znacznie odległości pomiędzy państwami i kontynentami dzięki nowoczesnej komunikacji. Przyjemnie patrzeć jak w krótkim okresie zaszło w Polsce tyle pozytywnych zmian, możecie być dumni ze swojej ojczyzny. Gratuluję wspaniałej inwestycji w Kaniowie, która powstała zaledwie w osiem lat. Dawniej byłoby to nierealne. - mówił prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej F. Spula. W Ameryce wiele Polaków zajmuje prestiżowe stanowiska w polityce, samorządzie lokalnym, znanych firmach. To sprzyja nawiązaniu wzajemnych relacji i kontaktów gospodarczych, trzeba to wykorzystać dla obopólnego dobra - apelował do samorządowców i biznesmenów.

Alina Macher

źródło: Powiat pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.