czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 18 listopada 2013
  • wyświetleń: 5341

Wójt Machalica patronem ronda

Czwarte rondo - przy Starej Kablowni u zbiegu ul. Legionów i nowego łącznika - ulicy Paderewskiego - doczekało się swojego patrona. Został nim wójt Dziedzic - Józef Machalica.

Reklama

- Wójt Józef Machalica żył w latach 1816-1866. Wójtem Dziedzic był w latach 1852-55. W 1853 roku doprowadził do zlokalizowania we wsi Dziedzice dworca kolejowego "Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda" sprzedając kolei tereny pod budowę dziedzickiego dworca (rejony stawu o nazwie Bachorek, we wschodniej części Dziedzic przy granicy z Czechowicami). To właśnie dzięki decyzji Józefa Machalicy i dzięki możliwości lokalizacji w Dziedzicach dworca powstał tutaj niezwykle ważny z punktu widzenia ekonomicznego i strategicznego węzeł kolejowy - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Większość radnych poparła wniosek Klubu Radnych Nowa Inicjatywa, którzy byli inicjatorami tego pomysłu. Przypomnijmy, że pozostałe czechowickie ronda noszą nazwy: Sybiraków, Solidarności i Narodowych Sił Zbrojnych.

Budowa kolei była prawdziwym błogosławieństwem dla Dziedzic. Pierwsze odcinki Kolei Północnej Bogumin-Dziedzice i Dziedzice-Bielsko zostały uruchomione w grudniu 1855 roku. W latach 1888-1889 oddano do użytku drugi tor na odcinku Bogumin-Oświęcim. Była to linia o znaczeniu strategicznym, na wyraźne życzenie c.k Państwowego Ministerstwa Wojny. Była przystosowana do ruchu 48 stuosiowych pociągów wojskowych dziennie. W rozkładzie jazdy z 1899 roku było już 6 pociągów do Wiednia i Krakowa oraz 7 w odwrotnym kierunku. W latach 1901-1903 dworzec gruntownie przebudowano i znacznie rozbudowano.

Okazał się być dla miejscowej ludności swoistym oknem na świat, przez które przyjeżdżali ówcześni wielcy. W roku 1880 na dworcu dziedzickim zatrzymał się sam cesarz Franciszek Józef podczas podróży inspekcyjnej po Śląsku, kolejną postacią był przejeżdżający 9 września 1902 roku z Warszawy do Wiednia grecki książę Jerzy. Inny specjalny pociąg zatrzymał się na dziedzickim dworcu ponad pół wieku później. Wiózł srebrny sarkofag z relikwiami św. Andrzeja Boboli, pierwszego w minionym stuleciu Polaka wyniesionego na ołtarze, który 61 lat po kanonizacji, w roku 1999, został patronem Czechowic-Dziedzic.

Ponadto mieszkańcy Czechowic, Dziedzic i okolicznych wsi tłumnie gromadzili się nie tylko na dworcu, ale i wzdłuż trasy przejazdu, owacyjnie witając m.in Józefa Piłsudskiego (1927), Ferdynanda Focha (1923) czy Edwarda Rydza-Śmigłego (1936).

nan / czecho.pl

źródło: G.M. Chromik, Czechowice-Dziedzice i okolice. Monografia historyczna do roku 1918.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.