czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 listopada 2013
  • wyświetleń: 4378

Konkurs Wiedzy Historycznej

Uroczysty finał XIII edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy Historycznej "Drogi do niepodległości" miał miejsce w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach 12 listopada.

Reklama

Konkurs jak co roku adresowano do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimazjalnych. Jego tematyczny zakres obejmował okres od powstania styczniowego do III powstania śląskiego na tle wydarzeń z dziejów Europy.

I etap miał formę testu pisanego i został rozegrany w dwóch miejscach, gimnazjaliści pisali go w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach - Dziedzicach, a młodzież szkół ponadgimnazjalnych w czechowickim LO im. M.Skłodowskiej - Curie.

Konkurs Wiedzy Historycznej · fot. Alina Macher / Powiat


Finał poprzedził program słowno - muzyczny o dążeniach niepodległościowych Polaków przygotowany z okazji Święta 11 Listopada, w wykonaniu uczniów LO pod kierunkiem Renaty Kocjan. Przed konkursowymi zmaganiami jego uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali referatu Krzysztofa Chodorowskiego pt. "Romuald Traugutt - dyktator powstania styczniowego".

Do konkursu przystąpiło 10 trzyosobowych drużyn, natomiast do finału zakwalifikowało się 5 zespołów: z LO w Czechowicach - Dziedzicach, z Zespołu Szkół "Silesia" w Czechowicach - Dziedzicach, z Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach - Dziedzicach, z Gimnazjum Publicznego w Zespole Szkół im. ks. J. Tischnera w Ligocie oraz z Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Czechowicach - Dziedzicach.

Konkurs podczas finału miał formę teleturnieju, jego uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu historii, literatury, muzyki, ikonografii, kinematografii. Jury w składzie: członek Zarządu Powiatu Bielskiego, inicjator i pomysłodawca konkursu Stanisław Pięta oraz nauczyciele Wojciech Mik i Krzysztof Chodorowski nie miało łatwego zadania przy punktacji szczegółowych odpowiedzi. Liderem tegorocznego konkursu był zespół z LO w Czechowicach - Dziedzicach w składzie Jakub Wajs, Maciej Węglarz i Michał Hankus pod opieką nauczyciela Wojciecha Janusza. II miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół "Silesia": Mateusz Rolewicz, Michał Nowak i Piotr Pawełek pod opieką Jolanty Małysiak.

III miejsce przydało drużynie z Gimnazjum Publicznego w Zespole Szkół im. ks. J. Tischnera w Ligocie w składzie: Anna Fajlhauer, Parycja Mola i Aleksandra Pietrzak (opiekun Krystyna Pięta), IV miejsce zespołowi z czechowickiego Gimnazjum Katolickiego w składzie: Matusz Kieloch, Mateusz Romańczuk i Mikołaj Górny (opiekun Zofia Barzyk), a V miejsce Gimnazjum Publicznemu im. ks. J. Twardowskiego w Czechowicach - Dziedzicach w składzie: Dominik Gryzełko, Szymon Cieślik i Joanna Kosowska (opiekun Stanisław Gola).

Organizacją konkursu, nad którym patronat przyjął Starosta Bielski Andrzej Płonka, zajęli się nauczyciele czechowickich szkół - Gimnazjum nr 1 i LO, a fundatorem nagród było bielskie Starostwo Powiatowe.

Alina Macher

źródło: Powiat pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.