czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 listopada 2013
  • wyświetleń: 19403

Reaktywacja Kopalnioka?

Pojawiła się szansa, aby teren zaniedbanego stawu Kopalniok odzyskał swoją dawną pozycję. Nasza gmina nabyła bezpłatnie, w drodze darowizny, od Powiatu Bielskiego trzy działki o łącznej powierzchni 66 arów położonych przy Kopalnioku.

Reklama

Kopalniok
Staw Kopalniok · fot. SK


-Uzyskanie prawa własności pozwoli na podjęcie prac związanych z opracowaniem projektu inwestycyjnego (budowa przystani kajakowej), który będzie podstawą przygotowania w przyszłości wniosku o dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia ze środków unijnych - mówi zastępca burmistrza Maciej Kołoczek.

Staw Dębina zwany "Kopalniokiem" zaczęto zagospodarowywać tuż po I wojnie światowej. Był wykorzystywany przez kajakarzy i pływaków. Było to miejsce wypoczynku i imprez.

Liga Morska i Kolonialna wybudowała tam okazałą latarnię morską. Uroczyście obchodzone były Dni Morza. Tuż po wojnie teren ten ponownie zaczęto zagospodarowywać. W latach swojej świetności była tam piaszczysta plaża, skocznia do wody, szatnie i zaplecze gastronomiczne. Organizowano obozy pływackie. Prężnie działała sekcja wędkarska.

Kopalniok


Na początku lat 90-tych XX-wieku sprywatyzowany i zaniedbany obiekt stracił swoją dawną pozycję.

Przejęcie części terenów przez gminę otwiera szansę, że miejsce to kiedyś znów odzyska swój blask i stanie się możliwa reaktywacja rekreacyjno-wypoczynkowej funkcji "Kopalnioka".

SK / czecho.pl

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.