czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 30 listopada 2013
  • wyświetleń: 13325

Bestwina wyemituje obligacje

Gmina Bestwina wyemituje obligacje komunalne. Łączna ich wartość wyniesie 7,3 mln złotych. Jak zapewniają władze Bestwiny, pozyskane w ten sposób środku mają być przeznaczone na nowe inwestycje.

Reklama

obligacje, bestwina
Dyrektor Południowego Oddziału Korporacyjnego w Katowicach banku PKO BP Jolanta Gutowska i wójt Artur Beniowski · fot. UG Bestwina


Podstawowym celem emisji obligacji jest ochrona zdolności kredytowej gmin. Na skutek boomu inwestycyjnego z lat 2007 - 2010 samorządy masowo korzystały z unijnych dotacji. Jednakże należało dokładać do nich środki własne, w wysokości przeważnie 20% wartości inwestycji, co skutkowało zadłużaniem się. Obligacje, emitowane na konkretny cel pomogą w spłacie zaciągniętych zobowiązań, różniąc się od kredytu możliwością rozłożenia spłaty. W okresie napływu środków unijnych gminy mogą spłacać tylko odsetki, natomiast kapitał w ustalonym przez nie czasie, nawet kilka lat po emisji.

Wójt Artur Beniowski tłumaczy, iż dzięki obligacjom gmina może liczyć na środki z nowego rozdania funduszów europejskich. W sumie na inwestycje, takie jak dokończenie kanalizacji gminy lub modernizację dróg zostanie przeznaczone 2/3 kwoty, natomiast pozostała część pozwoli na spłatę niekorzystnych pożyczek.

Od 2017 roku rozpocznie się sześcioletni okres wykupu obligacji.

aka / czecho.pl

źródło: UG Bestwina

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.