Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 grudnia 2013
  • wyświetleń: 3136

Gmina: 10 lat z gimnastyką

W Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej przy Gimnazjum Publicznym nr 1 odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu X-lecia realizacji Programu Profilaktyki i Korekcji Wad Postawy Ciała Dzieci i Młodzieży w Gminie Czechowice-Dziedzice.

Spotkaniu patronował Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, który powitał przybyłych gości - prof. dr hab. Jana Ślężyńskiego z AWF w Katowicach, Ryszarda Harężlaka i Pawła Kowalskiego ze Stowarzyszenia "Dbaj o Kręgosłup" w Bielsku-Białej, dyrektora ZOPO Andrzeja Kamińskiego, Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Stanisława Kopcia oraz Zastępcę Burmistrza Burmistrza Macieja Kołoczka. Na jubileusz przybyli także zaproszeni koordynatorzy gimnastyki korekcyjnej z Raciborza, Skoczowa, Wilkowic i Bielska-Białej. Obecni byli również dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjalnych, nauczyciele i lekarze z gminy Czechowice-Dziedzice oraz konsultant MO GKK Robert Gulewicz.

X-lecie programu Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej w gminie · fot. MOGKK, www.um.czechowice-dziedzice.pl


Celem spotkania było podsumowanie 10-letniej pracy zespołu ludzi zaangażowanych w systemowe rozwiązanie procesu profilaktyki i korekcji wad postawy ciała. Burmistrz Marian Błachut podziękował Panom Ryszardowi Harężlakowi i Pawłowi Kowalskiemu za wieloletnią pomoc, współpracę i patronat w realizacji Programu wręczając okolicznościowe statuetki.

Prof. dr hab. Jan Ślężyński w imieniu Rektora AWF w Katowicach złożył na ręce Burmistrza gratulacje z okazji jubileuszu życząc "władzom samorządowym dalszych osiągnięć w pomnażaniu zdrowia i skutecznym korygowaniu wad postawy najmłodszej generacji obywatelskiej gminy Czechowice-Dziedzice."

Z kolei delegacja rodziców podziękowała samorządowcom za wdrożenie i realizację programu, a tym samym za troskę o zdrowie dzieci i młodzieży wyrażając nadzieję na jego kontynuację. Rodzice słowa wdzięczności skierowali również do kadry ośrodka wręczając kwiaty Joannie Pielech - kierownikowi ośrodka, oraz Radosławie Litner i Markowi Pietrzykowi.

Z kart historii, genezę gminnego Programu przedstawiła Radosława Litner, jako ówczesny koordynator, zaś aktualny stan jego realizacji w gminie zaprezentował obecny koordynator Marek Pietrzyk. Joanna Pielech - kierownik ośrodka - przybliżyła zebranym zasady jego funkcjonowania i nadrzędny cel tj. objęcie procesem korekcji dzieci z największymi wadami postawy ciała. Ośrodek jako placówka metodyczno-szkoleniowa organizuje szkolenia dla nauczycieli i pielęgniarek, udziela konsultacji, prowadzi praktyki studenckie współpracując z uczelniami wyższymi i promuje systemowe rozwiązanie problemu wad postawy ciała u dzieci na konferencjach naukowych i samorządowych.

Ćwiczący na zajęciach gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej korzystają ze sprzętu wykonanego przez lokalnych producentów Coma-Sport sp. z. o.o. oraz ZPUH Hecar-Aga s.c., których przedstawiciele byli obecni na uroczystości.

Główny Konsultant z bielskiego Stowarzyszenia "Dbaj o kręgosłup" mgr Ryszard Harężlak przedstawił metodę leczenia skolioz. Prezentując założenia autorskiej asymetrycznej koncepcji korekcji skolioz, przedstawił wymogi jej stosowania, podkreślając pełną indywidualizację procesu terapii w ramach przyjętej metodyki postępowania w stosunku do konkretnego rozpoznania. Pozytywne efekty jej stosowania w terapii swoich podopiecznych poparł przykładami zdjęć RTG. Zwrócił zebranym uwagę na rozwiązanie problemu skolioz jakie proponuje środowisko medyczne, tj. leczenie zachowawcze - gorset i później zabieg chirurgiczny, który jest kwestionowany jako powszechny w stosowaniu, z uwagi na swoje efekty i komplikacje długoterminowe. Metoda ćwiczeń asymetrycznych wg koncepcji R. Harężlaka stosowana jest w ośrodku i szkołach realizujących program.

Po prelekcji głos w dyskusji zabrali Andrzej Kamiński, Paweł Kowalski, Mirosław Olek - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 - i Wojciech Mik - dyrektor Gminazjum nr 1, w murach którego ośrodek jest zlokalizowany - podkreślając konsekwencję i rzetelność w pełnej realizacji założeń Programu co pozwala na osiągnięcie celu jakim jest zmniejszenie zachorowalności wśród dzieci i młodzieży w gminie w zakresie wad postawy ciała.

MOGKK, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.