czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 3 grudnia 2013
  • wyświetleń: 6354

Dotacje z Unii - ile dostajemy?

Dofinansowanie z Unii Europejskiej to od kilku lat jeden ze sposobów na zdobycie pieniędzy, które samorządy przeznaczają na inwestycje związane z rozwojem miasta, powiatu czy gminy. Jednak ich zasób powoli się wyczerpuje. Co jest przyczyną takiego zjawiska i jak wiele pieniędzy dostajemy od Unii Europejskiej? Na te pytania odpowiedzieli twórcy rankingu Wspólnoty.

Reklama

Euro, pieniądze, kasa, dofinansowanie, dotacja, UE
Ranking Wspólnoty pokazuje jakie środki z Unii Europejskiej trafiają do samorządów.


Na spadek dotacji wpływ mają dwie przyczyny: powolne wyczerpywanie funduszy przeznaczonych na okres 2007-2013 i trudności budżetowe samorządów powodujące problemy z mobilizowaniem wkładu własnego potrzebnego do absorpcji dotacji.

- W województwach, powiatach i gminach spadek dotacji inwestycyjnych ze środków UE był w 2012 roku szybszy niż spadek inwestycji finansowanych ze środków własnych. Za to miasta na prawach powiatu i związki komunalne to jedyne kategorie samorządów, w których łączne nakłady inwestycyjne w 2012 roku wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim. Z zebranych danych wynika, że wzrost ten zawdzięczaliśmy funduszom unijnym- zauważają twórcy rankingu.

Czechowice-Dziedzice zostały zakwalifikowane do kategorii "miasta inne", w której łącznie znalazło się 575 miast. Udało nam się tu zająć 479. lokatę. Twórcy rankingu obliczyli, że wielkość pozyskanych dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi tu 292 złote.

W zestawieniu gmin wiejskich Bestwina uplasowała się na 286. miejscu, co oznacza, że dotacja z Unii Europejskiej na osobę wynosi blisko 1335 złotych. Zaś, jeśli chodzi o powiat bielski, zajmuje on 69. pozycję i jest to najlepszy wynik, jaki ten powiat dotychczas uzyskał.

Dodajmy, że dotacje w głównej mierze przeznaczane są na wydatki bieżące. Wśród nich zdecydowanie dominuje transport (głównie drogi oraz w niewielkim stopniu zakup autobusów i tramwajów w miastach). Na drugim miejscu znajduje się gospodarka komunalna, choć jej udział obniżył się w porównaniu z latami 2009-2010. Trzeba jednak pamiętać, że niemal identyczne zadania (np. budowa kanalizacji, oczyszczalni ścieków) na terenach wiejskich klasyfikowane są jako wydatki w dziale "rolnictwo".

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.