Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 grudnia 2013
  • wyświetleń: 8087

Barbórka - święto górników

Za nami:

Czwarty dzień grudnia to jedna z najbardziej symbolicznych dat na Górnym Śląsku. Na ten dzień przypadają imieniny Barbary, patronki wszystkich górników. W regionie, w którym przez dziesiątki lat wiodącą rolę odgrywał przemysł wydobywczy, dzień ten zawsze był obchodzony niezwykle uroczyście.

tusk, bieńkowska,  barbórka, krupiński
Z okazji Barbórki w kopalni Krupiński w Suszcu gościł m.in. premier Donald Tusk i wicepremier Elżbieta Bieńkowska · fot. pless.pl


tusk, bieńkowska, suszec, krupiński, barbórka
fot. pless.pl


Popularna "Barbórka" jest cyklicznym świętem, podczas którego górnicy spotykają się ze sobą, wspólnie bawią. W tym dniu organizowane są liczne msze święte dla górników, przemarsze i parady solenizantów, zwłaszcza popularne są występy orkiestr górniczych. W godzinach wieczornych odbywają się karczmy piwne.

W związku z Barbórką, tradycyjnym świętem górniczym, życzymy wszystkim Górnikom wiele zdrowia, szczęścia, pomyślności, a także ciepła rodzinnego domu. Niech św. Barbara czuwa nad Waszym bezpieczeństwem.

ups / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.