czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 19 grudnia 2013
  • wyświetleń: 1280

Dzień seminaryjny w liceum

13 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie odbywał się, tradycyjnie już o tej porze, dzień seminaryjny.

Reklama

lo dzień seminaryjny
fot. LO im. Marii Skłodowskiej-Curie


Wśród wielu ciekawych gości byli także wykładowcy z zagranicy: dziennikarka z Syrii- p. Rima Marrouch, która jest reporterką telewizji ARTE, pracuje również dla LA Times'a, NPR, Al-Akhbar, Gazety Wyborczej oraz Przeglądu i p. Karim El Shenawy z Egiptu- reżyser filmowy i producent pracujący dla BBC Arabic.

Pani Rima Marrouch w interesujący sposób mówiła na temat istoty dziennikarstwa oraz o sytuacji w Syrii. Uczniowie mieli możliwość odsłuchania audycji syryjskich stacji radiowych, redagowali również artykuły. Dowiedzieli się też, dlaczego młodzi dziennikarze wyjeżdżają do tak niebezpiecznych krajów jak Syria. Pani Marrouch starała się pokazać uczniom dramat dziejący się w kraju ogarniętym wojną.
Pan Karim El Shenawy w niezwykle przystępny sposób opowiadał uczniom o swojej pracy.

Trzeba w tym miejscu dodać, że pan Karim to laureat nagrody za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Al Jazeera w 2008 roku. Opowiadając o swojej pracy w branży rozrywkowej, mówił o rozwijaniu pasji i dochodzeniu do celu. Poruszał problem zmieniającej się rzeczywistości i konieczności odnalezienia się w tej sytuacji, aby mieć ciągle szanse na dobrą przyszłość. Mówił do uczniów w bardzo swobodny sposób, co budziło ciekawość i zachęcało do myślenia. Zajęcia prowadził w języku angielskim. Stanowiło to oczywiście dodatkową korzyść.

Warto podkreślić, że goście z Egiptu i Syrii przyjechali do Liceum dzięki Fundacji im. Anny Lindh, z którą od wielu lat współpracuje szkoła. Fundacja opłaciła ich podróż, wizy i pobyt w Polsce. W trakcie zaledwie trzech dni dziennikarze zdołali zobaczyć Kraków, Warszawę oraz Muzeum w Auschwitz. Z pewnością ta wizyta przyniosła obustronne korzyści.

LO im. Marii Skłodowskiej-Curie / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.