czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 11 stycznia 2014
  • 18 stycznia 2014
  • wyświetleń: 7372

Modne imiona w Czechowicach

Czy w Czechowicach-Dziedzicach świeżo upieczeni rodzice chcą być oryginalni nadając imię swojemu dziecku? W tym roku przyjrzeliśmy się nie tylko tym najpopularniejszym, które królowały w 2013 roku. Poprosiliśmy w Urzędzie Miejskim o listę imion, które pojawiają się sporadycznie i są choć trochę ekstrawaganckie.

Reklama

Dzieci
Imię dla dziecka może być piękne, może też być kłopotem na całe życie.


- Każdy ma swoje gusta. Trudno zdefiniować czy imię jest dziwne, rzadkie, ekstrawaganckie - tłumaczą urzędnicy. To decyzja rodziców. Według prawa nie można nadawać imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, zdrobniałych oraz imion niepozwalających na odróżnienie płci.

Dwa ostatnie zakazy być może wkrótce się zmienią. Pojawił się pomysł złagodzenia przepisów dotyczących nadawania imion. Rząd przygotowuje zmiany. Dlatego już wkrótce Radosława, Arkadiusza cz Zofię zastąpić może Radek, Arek, Zosia. Krótko i wygodnie. Nie będzie już problemów przy imieniu Alex, Robin czy Sasza, które można nadać dziewczynkom i chłopcom.

W Czechowicach-Dziedzicach moda na imiona zmienia się. I choć wśród chłopców wciąż króluje Jakub, Filip, Jan czy Michał, a wśród dziewczynek - Emilia, Lena, Amelia, Julia i Zuzanna to fantazja rodziców nie zna granic. Przykłady z ostatnich dwóch, trzech lat to oryginalne imiona: Mija, Leda, Melania, Alisa, Xsaviery, Kesja, Vivianna, Kaspian, Charles, Gracjan, Dorian, Gerard. Tylko jeden raz pojawiła się staropolska Dobrosława.

Młodzi rodzice często pod wpływem uhonorowania swoich idoli, gwiazd show-biznesu nadają spontaniczne imię, zapominając, że dziecko dorośnie i może mieć zwyczajnie kłopot. Jak podkreślają psycholodzy dziecko, które nie lubi imienia, a dodatkowo jest z tego powodu wyśmiewane przez rówieśników, może mieć poczucie niskiej wartości.

Aby zmienić imię trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. W Czechowicach-Dziedzicach rzadko pojawiają się wnioski w tej sprawie . - W ubiegłym roku tylko dwie osoby zdecydowały się na taka zmianę - usłyszeliśmy w w Urzędzie Stanu Cywilnego czechowickiego urzędu.

Zmianę muszą uzasadniać ważne powody, jak np. fakt wyśmiewania imienia czy trudności z jego wymówieniem. Procedura zmiany trwa szybko, a złożenie wniosku kosztuje 37 złotych. Ale to nie wszystkie koszty. Do tego należy doliczyć - jeżeli imię zmienia osoba dorosła - koszty związane ze zmianą dokumentów.

- Dzięki Bogu nie mamy często do czynienia z wymyślnymi, oryginalnymi imionami. Rodzicom rzadko przyświeca idea - im bardziej oryginalne imię dla dziecka, tym lepiej. Moda na imiona przychodzi falami. Szanujemy każdy wybór rodziców - powiedział nam ks. Janusz Śliwa, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

Moda na imiona zmienia się. Dlatego też potrzebne są zmiany w ustawodawstwie. Zdrobnienia zastąpią niechciane, czasem uważane za zbyt pretensjonalną, rozbudowaną formę imienia. Znikną też problemy osób próbujących nadać dziecku imię, co do którego urzędnicy mają różne poglądy.

Czy to się komuś podoba czy nie obecne pokolenie jest coraz bardziej otwarte na świat. Młodzież coraz częściej wyjeżdża za granicę - na studia i do pracy. Międzynarodowe imiona w obecnym świecie mogą ułatwiać dzieciom życie i rodzice mają prawo także ten aspekt brać pod uwagę. Coraz większa ilość małżeństw z cudzoziemcami skutkuje pojawieniem się imion niespolszczonych.

Jednak bez względu na motywację, którą kierujemy się przy wyborze imienia dla dziecka nie zapominajmy, że imię może być piękne, może też być kłopotem.

SK / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.