Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 stycznia 2014
  • 12 stycznia 2014
  • wyświetleń: 8239

Most na Wiśle już ukończony

Blisko 3,5 miliona złotych kosztował remont mostu na rzece Wiśle w Czechowicach-Dziedzicach, na granicy z gminą Goczałkowice. Gruntowna modernizacja obiektu trwała przeszło pół roku. Most jest już przejezdny.

Oznacza to duże ułatwienie dla mieszkańców obu sąsiadujących ze sobą gmin, którzy w czasie trwania prac modernizacyjnych, zmuszeni byli korzystać z uciążliwego objazdu, prowadzącego ruchliwą DK-1. Ulica Legionów, w ciągu której znajduje się most, to tymczasem ulubiony trakt dla setek mieszkańców Czechowic-Dziedzic, których tłumy, zwłaszcza w okresie letnim, ciągną w kierunku goczałkowickiego Zdroju.

Most na Wiśle ukończony · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Przebudowa i modernizacja mostu ruszyła pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Ponieważ most znajduje się w ciągu drogi powiatowej, przeprowadzona została przez Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Zadanie zostało zrealizowane przez firmę Most-Bud z Bielska-Białej, za kwotę 3.484.164,17 złotych, z czego 3.368.211,00 złotych pochodziło z rezerwy celowej budżetu państwa, zaś zaledwie 15.953,17 złotych ze środków powiatu.

Pieniądze z rządowej rezerwy, przeznaczonej na naprawdę infrastruktury drogowej zniszczonej w czasie powodzi, udało się pozyskać dzięki wspólnym staraniom gminy Czechowice-Dziedzice i powiatu bielskiego. Modernizacja mostu na Wiśle była przy tym jedną z wielu inwestycji na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, przeprowadzonych dzięki tym właśnie środkom.

Most na Wiśle ma długość blisko 200 i szerokość przeszło 8 metrów. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację wszystkich elementów konstrukcyjnych, w tym wykonanej z kostki brukowej nawierzchni. Most został dopuszczony do ruchu 16 grudnia ubiegłego roku.

Most na Wiśle ukończony · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Most na Wiśle między Dziedzicami a Goczałkowicami ma długą tradycję. Mieszkańcy Dziedzic, Czechowic i Zabrzega, na tereny leżące na lewym brzegu Wisły, przez wieki przeprawiali się promami, nawet wówczas, gdy w 1742 roku Wisła stała się granicą państwową. 11 czerwca 1742 roku podpisano pokój we Wrocławiu kończący tzw. I wojnę śląską (1740-42), na mocy którego król pruski Fryderyk II Wielki opanował prawie cały Dolny Śląsk i większość Górnego, jednak bez terenów Śląska Cieszyńskiego, które pozostały przy Austrii (formalnie - Królestwo Czech w tej części cesarstwa Habsburgów).

I od tego czasu, przez niemal dwa wieki, rzeka Wisła między Dziedzicami a Goczałkowicami, była granicą państwową między Polską i Austrią, a później - od czasów zaborów - między Austrią (później monarchią austro-węgierską) a Prusami (później Cesarstwem Niemieckim) i dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości straciła swój graniczny charakter. Należy pamiętać przy tej okazji, że do 1772 roku tereny Czechowic i Dziedzic graniczyły także z... Polską (Rzecząpospolitą Obojga Narodów) na drugiej rzece wyznaczającej granice obecnego naszego miasta - Białej.

W tych czasach do Prus czy do Austrii mieszkańcy obu brzegów Wisły naszej okolicy wyprawiali się po tańsze towary, a przemyt wzbogacił niejednego ryzykanta. W latach 70-tych XIX wieku został na Wiśle zbudowany most czy też raczej drewniana kładka o bardzo ciekawej konstrukcji. Jego drewniane przęsła umieszczone były w specjalnych obudowach, tak że przy podnoszeniu się wody na Wiśle most także podnosił się w pionie. Za korzystanie z mostu płaciło się myto. W 1922 roku most był remontowany, a ruch kołowy skierowano przez Zarzecze i Strumień. Nowy żelazno-betonowy goczałkowicko-dziedzicki most budowano (w sąsiedztwie drewnianego) w latach 1925-27. Koszt budowy - 610 tys. zł - pokryto z budżetu województwa śląskiego. Prace wykonywała firma Stanisława i Antoniego Hajduków.

Uroczyste przecięcie wstęgi i oddanie mostu użytkownikom odbyło się 9 lipca 1927 roku. Na moście umieszczono tablicę pamiątkową z napisem: "Zbudowano sumptem Skarbu Województwa w latach 1925-27. Oddano do użytku w rocznicę połączenia Górnego Śląska z Rzeczypospolitą Polską, kiedy prezydentem był Ignacy Mościcki, Prezesem Rady Ministrów Marszałek Polski Józef Piłsudski, Wojewodą Śląskim Michał Grażyński, Marszałkiem Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny".

Utrzymanie mostu spadło na barki władz powiatów bielskiego i pszczyńskiego.

W 1929 roku do tego pięknego mostu poprowadziła nowoczesna droga Goczałkowice-Dziedzice zbudowana przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Asfaltowe. Droga została wykonana w najnowszej technologii i otrzymała nawierzchnię asfaltową. Była to pierwsza w dziejach na naszym terenie droga asfaltowo-bitumiczna. Odcinek dziedzicki od mostu, do granicy czechowickiej (dziś ulica Legionów) wykonano za pieniądze z województwa i dziedzickiej kasy gminnej.

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, PM

aka / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl, UG Goczałkowice-Zdrój

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.