czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 22 stycznia 2014
  • wyświetleń: 2340

MIstrzowie kodowania z SP nr 4

Od października Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach, jako jedna z 34 szkół w Polsce i dwóch w województwie śląskim, brała udział w pilotażowej edycji programu "Mistrzowie Kodowania".

Organizatorem programu są Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Samsung Electronics Polska wraz z partnerami: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem "Rodzice w Edukacji". 

Celem projektu była popularyzacja nauki kodowania wśród uczniów klas 4-6 w polskich szkołach. Głównym założeniem była aktywizacja młodych, by nie byli tylko biernymi odbiorcami technologii informacyjno-komunikacyjnych, lecz by rozumieli i wykorzystywali nowoczesne rozwiązania technologiczne do rozwijania kompetencji cyfrowych. Pierwszym językiem, którego uczyły się dzieci był Scratch, jedno z bardziej intuicyjnych narzędzi programistycznych. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów z OEIiZK, by przez 8 tygodni prowadzić zajęcia programowania w swoich szkołach. Warto podkreślić, że nauczyciele biorący udział w programie to nauczyciele różnych specjalności, nie tylko informatyki.

Mistrzowie kodowania
Festiwal Projektów Programu "Mistrzowie Kodowania" · fot. mistrzowiekodowania.pl


13 stycznia przedstawiciele mistrzowskich szkół zostali zaproszeni do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Każdą ze szkół reprezentował dyrektor, dwóch nauczycieli oraz czwórka uczniów. Przedstawicielami czechowickiej Czwórki były panie Maria Sikora i Katarzyna Zawiła-Dudzik wraz z uczniami klasy 5b: Dawidem Szkorupą, Igorem Zbijowskim, Patrykiem Zielińskim oraz Filipem Zwierzchowskim.

Część oficjalna festiwalu rozpoczęła się o godz. 12:00 wystąpieniami przedstawicieli Ministerstw Gospodarki, Edukacji i Cyfryzacji oraz przedstawicieli Organizatorów: pana Hadriana Baumana - prezesa firmy Samsung Electronics Polska oraz pani Blanka Fijołek - PR Manager Samsung. Wizytówki szkół biorących udział w pilotażowej edycji zaprezentowała pani Iwona Brzózka-Złotnicka - koordynatorka projektu z ramienia CEO.

Po części oficjalnej uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się. Każda ze szkół miała do dyspozycji stanowisko z laptopem oraz podłączonym do niego dużym monitorem. Młodzi adepci programowania prezentowali swoje scratchowe projekty, udzielali wywiadów, odpowiadali na pytania gości, a także swoich rówieśników. Z chęcią odwiedzali także stanowiska innych szkół, by wymienić doświadczenia lub zawrzeć nowe znajomości. Czechowiczanie gościli m.in. pana Dariusza Bogdana, wiceministra Gospodarki oraz prezesa firmy Samsung - pana Baumana. Obaj panowie wykazali duże zainteresowanie projektami naszych uczniów.

Mistrzowie kodowania
Festiwal Projektów Programu "Mistrzowie Kodowania" · fot. mistrzowiekodowania.pl


Festiwal nie stanowił jednak końca atrakcji, jakie przewidzieli Organizatorzy. Po obiedzie uczniowie zostali zaproszeni na warsztaty programistyczne. Wiedzę zdobytą dzięki udziałowi w projekcie mogli wykorzystać programując roboty. Wieczorem zaproszono wszystkich na krótki spacer z przewodnikiem po Warszawskiej Starówce.

Swoją wizytę w Warszawie młodzi Mistrzowie Kodowania zakończyli 14 stycznia. Zaraz po śniadaniu dzieci wraz z opiekunami odwiedziły ponownie Centrum Nauki Kopernik - tym razem, by móc zobaczyć, dotknąć i doświadczyć niemal wszystkich ekspozycji. Ostatnim przystankiem naszej wyprawy była ulica Wiejska, gdzie zwiedziliśmy budynek Sejmu.

Z inicjatywy dyrektor Czwórki, pani Urszuli Polaczek, szkoła przystąpiła już do kolejnej edycji programu, która ruszy w marcu. Wierzymy, że realizacja takich projektów rzeczywiście rozwija w uczniach różnorodne kompetencje, buduje właściwe relacje i daje szanse wyjścia poza utarte schematy szkolnej rzeczywistości.

Oficjalna strona programu: mistrzowiekodowania.pl. Dodatkowe informacje także na blogu: mistrzowiekodowaniasp4czecho.blogspot.com.

Katarzyna Zawiła-Dudzik

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.