Wiadomości

  • 14 lutego 2014
  • 17 lutego 2014
  • wyświetleń: 9241

Kolejna podwyżka cen wody

Czechowiccy radni po raz kolejny zafundowali mieszkańcom gminy podwyżkę. Tym razem dotyczy ona cen wody, które w stosunku do ubiegłorocznych wzrosną o 6 procent.

licznik woda rachunki
fot. czecho.pl


Zgodnie z przewidywaniami temat zatwierdzenia taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice dla Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wywołał burzliwą dyskusję podczas lutowej sesji rady miejskiej.

Projekt uchwały zakładał podwyżkę cen wody o 6 procent. Według założenia nowej spółki miejskiej zarówno mieszkańcy, jak i podmioty gospodarcze, zapłacą za metr sześcienny wody 8,13 złotych brutto. Jak tłumaczy PWiK podwyżka spowodowana jest wzrostem ceny zakupu wody oraz szacunkową inflacją w 2014 roku.Jednym z głównych kosztów, który jest wliczany w cenę wody, są straty związane z jej ubytkiem z sieci wodociągowej. Przejęte od spółki RPWiK wodociągi są w kiepskim stanie. - Trzeba się skoncentrować na tym, żeby stan sieci był jak najlepszy, a woda nie trafiała do ziemi. To generuje zbyt duże koszty - mówił na sesji radny Krzysztof Bergel. - Musimy zwiększyć kwoty na modernizację sieci - kontynuował temat niezrzeszony radny Zygmunt Mizera.

Inny rajca podjął temat utworzenia własnego ujęcia wody. - Egzystujemy na wodzie. Przez naszą gminę przepływa pięć rzek, jest zbiornik w Goczałkowicach. Jeśli nic nie zrobimy, aby w przyszłości pozyskiwać wodę z naszej gminy, to temat podwyżek będzie wracał każdego roku - uzasadniał radny Jerzy Kwaśniewski.

Ostatecznie po dwugodzinnej debacie nad przyszłością Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji projekt podwyżki cen poddano głosowaniu. Za podwyżką było 12 radnych, 4 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Nowe taryfy wejdą w życie 12 marca.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.