Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 19 lutego 2014
  • 23 lutego 2014
  • wyświetleń: 14020

Z kart historii: Stara Winiarnia

Jadąc z Czechowic-Dziedzic w kierunku Goczałkowic-Zdroju tuż przed wyremontowanym mostem na Wiśle mijamy budynek gospody "Stara Winiarnia". Starsi mieszkańcy pamiętają czasy świetności tej gospody.

Obecnie budynek stoi pusty. Jeszcze kilka lat temu była tam m.in restauracja. Teraz przeznaczony jest na sprzedaż. Dawniej, z racji położenia nad graniczną rzeką Wisłą, mieścił do 1918 roku austriacki posterunek graniczny.

Stara Winiarnia 2
Stara Winiarnia, zdjęcie z ok. 1937 r. · fot. arch Monografia Cz-Dz (198-1939)


Podobno w XVIII wieku w budynku znajdował się skład win węgierskich. Stąd też przyjęta nazwa "Stara Winiarnia".

Budynek winiarni mieści się w najmłodszym przysiółku czechowickim zwanym Renardowicami. Nazwa pochodzi od nazwiska jej założyciela hrabiego Renarda, który na terenie osuszonego stawu o nazwie Dębina założył wieś.

Stara Winiarnia 1
Stan obecny · fot. SK


W Renardowicach zamieszkiwali osadnicy z Czechowic, którzy za wykupiony grunt płacili 6 guldenów. W 1806 roku mieszkało tam 20 rodzin, a tuż przed wybuchem I wojny światowej - 29 rodzin. Już wtedy była tam winiarnia.

SK / czecho.pl, źródło: Czechowice-Dziedzice. Przewodnik po mieście i sołectwie, 2009.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.