czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 14 marca 2014
  • wyświetleń: 8638

Cortona miastem parnetrskim

Włoska Cortona - mające za sobą 3000 lat tradycji, toskańskie miasto - dołączy niebawem do grona miast partnerskich naszej gminy. Uchwałę w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy Cortoną a Czechowicami-Dziedzicami przyjęli na ostatniej sesji czechowiccy radni.

Reklama

Cortona
Miejscowość Cortona we Włoszech · fot. cortonacenter.com


Partnerska współpraca między włoską Cortoną i Czechowicami-Dziedzicami opierać się będzie na wzajemnych kontaktach przy obustronnym dążeniu do wzmocnienia więzi kulturowych, społecznych, gospodarczych i poznania historii, kultury, tradycji i obyczajów obu społeczności. Współpraca dotyczyć będzie w szczególności: kultury, sportu, edukacji i wzajemnej wymiany grup młodzieży. Umowa o współpracy partnerskiej przewiduje również wzajemną promocję obu miast i współpracę między samorządami, społecznościami, instytucjami oraz przedsiębiorcami z Cortony i Czechowic-Dziedzic na wielu płaszczyznach.

Z propozycją podpisania porozumienia - "Aktu Przyjaźni" - wystąpił do burmistrza Mariana Błachuta burmistrz Cortony Andrea Vignini. Pieczętująca partnerską współpracę między miastami umowa zostanie podpisana już za kilka dni. Nastąpi to 20 marca, we Włoszech.

Cortona to liczące 22 tysiące mieszkańców miasto, usytuowane we wschodniej Toskanii, w prowincji Arezzo. Miasto ulokowane jest na wzgórzu, górującym nad doliną Val di Chiana. Jego historia liczy sobie około 3000 lat i sięga czasów etruskich. W mieście do dziś zachowało się wiele śladów tej cywilizacji, które poza licznymi wykopaliskami, zostały zgromadzone w imponującej kolekcji Muzuem Etrusków.

O Cortonie rozpisywała się w swoich dwóch książkach: "Pod słońcem Toskanii: U siebie we Włoszech" i "Bella Toskania: Słodkie życie w Italii" znana amerykańska pisarka Frances Mayes, przybliżając światu to urokliwe miejsce. Cortona może poszczycić się wieloma zabytkami, wnoszącymi swój bezcenny wkład do dziedzictwa kulturowego regionu.

Na szczególną uwagę zasługują obrazy Fra Angelico, czyli Jana z Fiesole, które można podziwiać w wielu kościołach i na ścianach Muzeum Diecezjalnego oraz piękny renesansowy kościół Madonna del Calcinaio, wybudowany według projektu znanego architekta, Francesca di Giorgio Martiniego. Z Cortony pochodził również inny sławny włoski XVII-wieczny architekt i malarz - Pietro da Cortona. Dzisiaj w mieście ma swoją siedzibę elitarna wyższa uczelnia Scuola Normale di Pisa oraz prestiżowa akademia sztuk pięknych University of Georgia's Lamar Dodd School of Art. Miasto i region mogą się też poszczycić dużymi tradycjami winiarskimi, sięgającymi czasów etruskich.

ŁP / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.