Wiadomości

  • 28 marca 2014
  • wyświetleń: 1944

e-Twinning w Gimnazjum nr 2

W Gimnazjum nr 2 im. Janusza Kusocińskiego miała miejsce realizacja projektu z programu e-Twinning. Program ten polega na współpracy szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno- komunikacyjnych.

Gimnazjum nr 2 realizowało projekt wraz z Liceum Nauk Ścisłych w Sofii, w Bułgarii pt. The Magic of Science.

e-Twinning w Gimnazjum nr 2 · fot. PG 2


O godzinie 9 rano, czasu polskiego, za pomocą Skype, w sali nr 14, połączyliśmy się z uczniami w Bułgarii. Uczniowie bułgarscy , pod kierunkiem pana profesora Maxima Tzvetkova, przygotowali skecz naukowy polegający na mieszaniu składników w wyniku czego otrzymaliśmy napoje w różnych kolorach . Niektóre napoje przypominały czerwone wino , whisky a inne sok pomarańczowy lub lemoniadę.

Następnie, nasi uczniowie z klasy IIb : Damian, Dawid, Tymoteusz i Łukasz przystąpili do prezentacji swojego projektu, wykonanego pod kierunkiem pani Joanny Krupnik. Uczniowie wykonali wcześniej makietę wulkanu. Następnie wrzucili do niego sodę, mydło oraz barwnik spożywczy. To wszystko zostało zalane octem. Wówczas nastąpiła erupcja. Pod wpływem kwasu, z sody wydzielił się dwutlenek węgla, który wywołał pęcherzyki lawy.

Kolejnym punktem prezentacji był pokaz wykonany przez Mateusza z IIId, który podpalił saletrę potasową i cukier puder. W wyniku reakcji powstał tlen, który zredukował cukier, dzięki czemu powstał dym i ogień.

Na koniec, Piotrek z kl. IIId przedstawił swoje doświadczenie chemiczne. Do wodorotlenku potasu dodał fenoloftaleinę, która zabarwiła ciecz na malinowy kolor. Następnie dodał ocet. Wówczas kolor z malinowego znów stał się przezroczysty. Fenoloftaleina jest wskaźnikiem , który zmienia barwę w zależności od środowiska.
Dzięki technologii komunikacyjnej mieliśmy szansę wymienić się doświadczeniami naukowymi z młodzieżą w Bułgarii. Całość była prowadzona w języku angielskim przez Mateusza Pawelca. Mamy nadzieję, że w przyszłości nadal będziemy się wymieniać doświadczeniami i materiałami dydaktycznymi z uczniami i nauczycielami z całej Europy. Dzięki temu możemy rozwijać kompetencje informatyczne i językowe.

Monika Ryrych

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.