czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 6 kwietnia 2014
  • 12 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 10374

Kosmiczny projekt w Czechowicach

Rusza największy jak dotąd polski projekt kosmiczny finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. W ostatnich dniach marca Śląskie Centrum Naukowo - Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu polegającego na przygotowaniu polskiego przemysłu do przemysłowego wytwarzania elementów statków kosmicznych z materiałów kompozytowych. Projekt będzie realizowany w Czechowicach-Dziedzicach we współpracy z francuskim potentatem kosmicznym Thales Alenia Space.

Reklama

Zadaniem Centrum będzie przeprowadzenie pełnego cyklu wytwarzania i walidacji próbek oraz całych paneli kompozytowych o powierzchni kilku metrów kwadratowych, które w kolejnym etapie znajdą zastosowane w budowie statków kosmicznych. Komponenty kompozytowe mają być wykonane z wysokiej jakości materiałów z tkanin węglowych utwardzonych w unikalnej w Polsce technologii autoklawowej, którą stosuje się również do wytwarzania elementów konstrukcyjnych oraz elementów poszycia samolotów produkowanych przez światowe koncerny lotnicze.

Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczeg
Elementy satelity będą wykonywane w autoklawach - urządzeniach do utwardzania kompozytów. · fot. mat. prasowe


Osiągnięcie przez polską firmę pełnej zdolności do wykonywania komponentów dla przemysłu kosmicznego ma szczególne znaczenie w kontekście coraz bardziej realnych planów budowy polskiego satelity obserwacyjnego, który ma zostać wykonany przez polski przemysł i jednostki naukowo-badawcze w ramach strategicznego programu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki udoskonalanym obecnie kompetencjom Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego będzie w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za wykonanie elementów kompozytowych przyszłego polskiego satelity.

Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczeg
Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego · fot. mat. prasowe


Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o.o. uruchomione zostało pod koniec w 2012 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych. Jego działalność ukierunkowana jest na świadczenie usług dla przemysłu lotniczego (a także jak pokazują ostatnie dni dla przemysłu kosmicznego) co powoduje konieczność stosowania bardzo wysokich standardów we wszystkich obszarach działalności. Ideą utworzenia Centrum było to, aby technologie stosowane w lotnictwie wdrażać także w innych dziedzinach, takich jak w przemysł jachtowy, motoryzacja, kolejnictwo oraz energetyka wiatrowa - wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie lekkich i zarazem wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikowi.

Zdobyte doświadczenie pozwoli śląskiemu Centrum technologicznemu na stałą współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną i uczestnictwo w realizacji wielu europejskich projektów związanych z kosmosem. Możliwość współpracy w tej branży jest z jednej strony dużym wyzwaniem, ale z drugiej pozwala wejść w obszar stosowania najnowszych światowych technologii i jest znaczącym zastrzykiem innowacyjności nie tylko na skalę regionu, ale i całego kraju oraz popycha gospodarkę do przodu o całe dziesięciolecia.

Czas pokaże czy region Śląski ma szansę wejść w okres kolejnego bumu rozwoju technologii związanego z produkcją kosmiczną podobnie jak kilka lat temu stało się to za sprawą przemysłu motoryzacyjnego.

adv / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.