czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 2809

Gimnazjaliści z "dwójki" w Grecji

Od 30 marca do 9 kwietnia uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Czechowicach- Dziedzicach uczestniczyli w szkolnej wymianie w Atenach, w Grecji. Wymiana stanowiła fragment realizacji projektu Partnerskie Projekty Szkół w ramach programu Comenius. Nasza szkoła realizuje projekt pt. "Young reporters of our local community".

Podczas wymiany jedenastu naszych uczniów pracowało nad realizacją projektu wraz z greckimi partnerami ze szkoły International High School , Elliniko. Wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych w Environmental Center of Drapetsona w Pireusie. Następnie opracowaliśmy ankietę dotyczącą recyklingu , którą przedstawiliśmy ludziom z najbliższego otoczenia. W ramach pracy nad projektem zwiedziliśmy również Muzeum Pontus, w którym przedstawione są pamiątki po greckiej grupie etnicznej Pontus. Następie wykonaliśmy prezentację PP dotyczącą lokalnej społeczności Elliniko, która jest jedną z dzielnic Aten.

Uczniowie GP 2 w Grecji · fot. Monika Ryrych


Podczas 10 dni pobytu nasi uczniowie zaprosili greckich partnerów na lekcję j. polskiego. Greccy koledzy mieli problem z trudnymi słowami takimi jak Czechowice- Dziedzice, natomiast świetnie im wychodziło kocham cię, lubię cię. Ponadto wspólnie odśpiewaliśmy hymn naszego projektu, który został skomponowany przez Lidię Le Thanh i Macieja Tonderskiego. Ukoronowaniem zajęć integracyjnych był mecz w siatkówkę, który niestety skończył się naszą porażką. (Jednak wkrótce odegramy się!).

Ponadto zwiedziliśmy ten piękny kraj wraz z antyczną ale również nowoczesną stolicą. Odwiedziliśmy Partnenon oraz Muzeum Archeologiczne. Odbyliśmy autokarową wycieczkę do starożytnego miasta Mykeny, a stamtąd do Nafplio. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na chwilę do starożytnego amfiteatru w Epidauros, w którym nasze uczennice Lidia i Karolina przedstawiły koncert wokalny. W kolejnym dniu popłynęliśmy na wyspę położoną niedaleko Aten- Aegina , gdzie zwiedziliśmy starożytną świątynię, a następnie odpoczywaliśmy na plaży.

Ta dziesięciodniowa wymiana była sprawdzianem kompetencji językowych. Uczniowie komunikowali się przede wszystkim w j. angielskim ale również w greckim. Nasi uczniowie przed wyjazdem pobierali profesjonalne lekcje j. greckiego w ramach realizacji projektu Comeniusa. Podczas tych dni mieliśmy okazję poznać życie w rodzinach greckich oraz zobaczyć jak funkcjonuje grecka szkoła. Pobyt był bardzo atrakcyjny, zawarto wiele przyjaźni, które będziemy mogli odświeżyć podczas rewizyty naszych partnerów we wrześniu 2014.

Monika Ryrych

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.