Wiadomości

  • 18 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 1206

Rady policji na okres świąteczny

Okres przedświąteczny to między innymi czas zakupów, zarówno w sklepach w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, jak i w dużych centrach handlowych. Zachowajmy świąteczny klimat, ale też zdrowy rozsądek. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Policja, święta, Wielkanoc
Rady policji na okres świąteczny · fot. KMP Bielsko-Biała


Wielkanoc to czas świętowania w rodzinnym gronie, ale też czas specyficznych zagrożeń. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak ustrzec się kłopotów w trakcie przedświątecznych zakupów, w podróży oraz jak zabezpieczyć mieszkania na czas naszej nieobecności.

W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się kieszonkowcy. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie kobiety, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów, jak i w środkach komunikacji miejskiej.

Coraz chętniej kupujemy również w Internecie. Nie ruszając się z kanapy, możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie istnieją kolejki, czy konieczność przepychania się między sklepowymi półkami. Niestety, podobnie jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Aby nie dać się oszukać, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Również przed podróżą, lub wychodząc na zakupy, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu własnych mieszkań. Niestety przestępcy nie będą świętować.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.