Wiadomości

  • 24 kwietnia 2014
  • 4 maja 2014
  • wyświetleń: 8371

Czy to godne miejsce dla pomnika?

Teren skupu złomu przy ulicy Pionkowej został ogrodzony. Za wysokim, blaszanym płotem znalazł się tym samym pomnik ku czci pamięci pomordowanych w naszym mieście Żydów, który stoi na prywatnej działce.

Coraz mniej osób pamięta, że w Czechowicach-Dziedzicach istniał podobóz KL Auschwitz. Założony na potrzeby odbudowania zbombardowanej w 1944 roku rafinerii, stał się miejscem nieludzkiej egzystencji kilkuset Żydów. Widmo zbliżającego się frontu wschodniego zmusiło załogę obozu do ewakuacji. Blisko stu więźniów, którzy nie byli w stanie wziąć udziału w tzw. "marszu śmierci", w dniu 22 stycznia 1945 roku rozstrzelał pluton egzekucyjny SS.

pomnik
Pomnik znajduje się na terenie skupu złomu · fot. czecho.pl


Tablica przy ulicy Pionkowej upamiętnia to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Czechowic-Dziedzic. Pomnik znajduje się na terenie prywatnym. Niedawno działkę ogrodzono i tym samym dostęp do tablicy został utrudniony.

- Do godziny 18.00 każdy może wejść na ten teren. Nikt nikogo stąd nie przegania - mówi przedsiębiorca. Dzierżawca działki, na której znajduje się skup złomu, sam dba o estetykę miejsca pamięci. - Robię to od kilku dobrych lat, jednak warto by pomnik przenieść w godne miejsce - sugeruje.

pomnik
O pomnik dba przedsiębiorca, który prowadzi skup złomu · fot. czecho.pl


I wiele na to wskazuje, że pomnik zostanie w najbliższym czasie przeniesiony. - Planowane jest przesunięcie tego pomnika wzdłuż ulicy Pionkowej. Właściciel tego terenu odsunąłby się płotem oddając część swojego gruntu - mówi sekretarz Czechowic-Dziedzic, Marek Gazda.

Według naszych informacji doszło już do spotkania burmistrza z właścicielem terenu, na którym znajduje się pomnik. Obie strony wyraziły chęć zapewnienia monumentowi godnego miejsca.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.