Wiadomości

  • 2 maja 2014
  • wyświetleń: 3632

Coraz więcej flag na ulicach

Jadąc ulicami naszego miasta oraz sołectw: Zabrzega, Ligoty i Bronowa widać, że wielu mieszkańców wywiesza flagi. W tym roku - z okazji kanonizacji Jana Pawła II - pojawiły się również flagi żółto-białe i niebiesko-białe.

Dużo więcej flag niż jeszcze kilka lat temu - pojawia się na balkonach bloków czy kamienic w centrum miasta. Jednak najwięcej jest wciąż na prywatnych posesjach.

Flagi na ulicach Czechowic-Dziedzic - 01.05.2014 · fot. SK / czecho.pl


Znaleźliśmy również flagi z dodatkowo umieszczonym godłem państwowym pośrodku białego tła. Taki rodzaj flagi używany jest jedynie w charakterze bandery i przysługuje m.in polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom oraz statkom handlowym.

Przypomnijmy, że flagę narodową możemy wywieszać, gdy chcemy podkreślić doniosłość danego dnia. Art. 5 pkt. 2 Ustawy o godle i barwach mówi, że "Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń". Oznacza to, że możemy je wywieszać nie tylko dla podkreślenia podniosłości świąt państwowych. Flagi można rozwieszać, by podkreślić ważne wydarzenia z naszego życia prywatnego (nie należy jednak przesadzać z częstotliwością, aby flaga narodowa nie spowszedniała. ), jak robią to obywatele innych krajów.

Od 10. lat w naszym kraju - 2 maja - obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

SK / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.