Wiadomości

  • 13 maja 2014
  • 19 maja 2014
  • wyświetleń: 39647

Opady: pogotowie odwołane

Stan wód w województwie śląskim stabilizuje się i żadna rzeka nie przekracza już stanu alarmowego. Stany ostrzegawcze przekroczone są jedynie na Wiśle w Goczałkowicach - poinformował w poniedziałek Urząd Wojewódzki.

Po kilkudniowych dużych opadach deszczu w naszym regionie znacznie podniósł się poziom rzek. Na szczęście nie powtórzyła się - zapowiadana przez część synoptyków - powódź z 2010 roku.

Opady, które rozpoczęły się w środę 14 maja w wielu mieszkańcach obudziły jednak wspomnienia z tamtej tragedii. Przez kilka dni poziom rzek znacznie się podniósł.

W czwartek burmistrz Marian Błachut oraz jego zastępcy - Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, wzięli udział w spotkaniu sztabu kryzysowego z udziałem wojewody śląskiego Piotra Litwy oraz Andrzeja Szczeponka, zastępcy dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wojewoda Piotr Litwa w Czechowicach-Dziedzicach - 15.05.2014 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Na spotkaniu mówiono na przykład o jednym z takich zadań, budowie kanału ulgi dla potoku Młynówka, który - przy większych opadach deszczu - regularnie podtapia posesje znajdujące się w północnej części Czechowic-Dziedzic, na terenie Osiedli Barbara i Renardowice. Kanał ulgi dla Młynówki będzie niebawem budowany. Wcześniej podpisane musi zostać jednak pozwolenie budowlane, które niedawno wpłynęło do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Z odprawy na posterunku PSP wojewoda i burmistrz pojechali zobaczyć, jak omawiana ze strażakami sytuacja, przedstawia się w terenie. Sprawdzono między innymi, jak wygląda zaawansowanie prac przy budowie nowych wałów na rzece Wiśle na Ochodzy w Czechowicach-Dziedzicach.

Jak poinformował nas czytelnik, 16 maja około 18.00 tak wyglądała rzeka Biała w Czechowicach Południowych. Poziom wynosił około trzech metrów. Woda zabrała również część nadbrzeżnego gruntu.

Rzeka Biała w Czechowicach-Dziedzicach · fot. arturtt9 / klub czecho.pl


W piątek burmistrz Marian Błachut ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla naszej gminy. Na szczęście poprawiające się warunki pogodowe sprawiły, że dzień później został odwołany. W poniedziałek odwołano natomiast pogotowie przeciwpowodziowe. W tym czasie w Urzędzie Miejskim wprowadzony całodobowy dyżur przeciwpowodziowy i telefony alarmowe.

W międzyczasie na bieżąco monitorowana była sytuacja powodziowa na terenie całego powiatu. Jednostki straży pożarnych prowadziły działania związane z pompowaniem podtopionych budynków i piwnic oraz udrażnianiem lokalnych cieków i przepustów wodnych. Układano także worki z piaskiem w celu ochrony domostw i innych obiektów przed zalaniem.

Sytuacja zaczęła się normować w niedzielę, kiedy opady deszczu ustały.

A tak wygląda wykres opadów w maju 2014 roku:

opady, maj 2014, wykres
fot. ECOCLIMA

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.