Wiadomości

  • 21 maja 2014
  • wyświetleń: 2645

Młodzi czechowiczanie we Francji

Młodzi czechowiczanie, uczący się języka francuskiego w Gimnazjum Katolickim, Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gimnazjum Publicznym nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach przebywali we Francji, w ramach wymiany z tamtejszą młodzieżą.

Z inicjatywy Ewy Schwartz - czechowiczanki, mieszkającej obecnie we Francji, została nawiązana współpraca między młodzieżą gimnazjalną i licealną Polski i Francji . Koordynatorami projektu są - ze strony polskiej Iwona Szendera - nauczycielka języka francuskiego, zaś ze strony francuskiej - Agnès Bombardelli - nauczycielka języka angielskiego.

Celem realizowanego projektu jest wzajemne poznanie kultury i obyczajów obu krajów oraz doskonalenie znajomości języka francuskiego i angielskiego.

Młodzi czechowiczanie we Francji · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Od 9 do 17 maja młodzież frankofońska z trzech czechowickich szkół była gośćmi rodzin i uczniów gimnazjum im. Louis Bruntz w Bourmont we Francji. W ramach pobytu młodzież polska brała udział w zajęciach szkolnych tamtejszych uczniów oraz zwiedziła cztery rejony Francji : Alzację (Strasbourg), Lotaryngię (Nancy, Grand), Szampanię(Bourmont, Colombey-Les-Deux-Eglises) oraz region paryski (Paryż).

Cała grupa polska spotkała się z bardzo serdecznym przyjęciem ze strony francuskiej. Zostały nawiązane kontakty i przyjaźnie, które będą kontynuowane do czasu przyszłorocznej rewizyty w Polsce. Na zakończenie pobytu grupy polskiej w Bourmont odbyło się uroczyste spotkanie wszystkich uczestników wymiany z władzami miasta i dyrekcji szkoły. Strona francuska otrzymała upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Organizatorzy dziękują wszystkim, dzięki którym realizacja tego partnerskiego projektu została rozpoczęta.

ŁP

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.